Desatero

Viditelnosti

Vi
di
tel
nos
ti

10 pravidel
viditelnosti

Při důkladných rozhovorech s konkrétními Neviditelnými (mladá rodinamatka samoživitelkachudý studentpracující ve stínové ekonomicebez práceseniorneformálně pečujícínízkopříjmové domácnostisociální pracovníci, mladí dospělí na ochodu z dětských domovů) se potvrdilo, že častým problémem bývá nízká finanční gramotnost. Kromě jednoho vysokoškoláka si žádný Neviditelný nevedl přesný přehled o příjmech a výdajích. Neviditelné trápí nejen hospodaření s penězi, ale mají také problém se vyznat ve složité řeči pracovních smluv a formulářů veřejné správy.

Přinášíme 10 základních pravidel viditelnosti, která pomohou vaše problémy postupně vyřešit. Čím více těchto pravidel převedete do svého života, tím rychleji se svých problémů zbavíte.

Každé pravidlo si nezapomeňte rozkliknout a pořádně prostudovat

PROČ: Pracujete pouze na dobré slovo, tedy pracujete na černo a spoléháte se na ústní sliby? Nebo se spokojíte s tím, když vám úředník poradí mezi dveřmi? Nedělejte to. Smlouvy (pracovní, nájemní a další) či písemná vyjádření jsou vaším štítem a ochráncem před problémy. U papírové smlouvy máte vždy jistotu, že se dotyčná osoba vyjádří co nejpřesněji a pravdivě, protože se pod tato slova musí podepsat. To je vaše výhoda. Předejdete tak nedorozuměním a falešným slibům. Pracovní smlouvy odrážející reálnou mzdu jsou základem pro výpočet výše důchodu nebo pomohou získat nájem či hypotéku.

JAK: Vždy chtějte všechno písemně, ať už papírovou smlouvu, nebo vyjádření e‑mailem. Můžete se později poradit s někým, kdo věci více rozumí, a budete mít jistotu, že vám nic v dokumentaci neuteklo.. Nezapomeňte si vše, co podepisujete, důkladně přečíst. Nic nemusíte podepsat hned, vezměte si čas na prostudování. Důležité dokumenty si pečlivě skladujte doma na jednom místě.

PROČ: Sdílená ekonomika je moderní trend, umožňuje využívat výrobky a služby jen tehdy, když je potřebujete. Ušetříte a budete si moci dopřát i věci, které byste si normálně nemohli dovolit koupit.

JAK: Sdílet s ostatními můžete autosportovní vybavení, hudební nástroje, ale třeba i potřeby pro domácnost nebo pracovní nástroje. Dnes existují půjčovny skoro na všechno. Sdílet a půjčovat si nemusíte jen věci, ale třeba i prostory: dílny, komunitní zahrady, chaty. A třeba zjistíte, že i vy vlastníte něco, co si od vás někdo rád a za poplatek půjčí, a vy se tak do sdílené ekonomiky zapojíte i z druhé strany jako pronajímatel.

Kupujte věci z druhé ruky. Nemusí to být jen oblečení v sekáči. Na mnoha místech vznikají tzv. re-use centra (Re-use centrum v Praze), nábytkové banky, kde zdarma nebo za malý poplatek můžete pořídit spoustu potřebných věcí.

PROČ: Výplata mezd v hotovosti může být příznakem stínové ekonomiky a s tím spojených problémů. Když dostanete peníze na ruku, neodvádíte z nich daně ani sociální a zdravotní pojištění. Když se pak ocitněte v tíživé situaci, nedostanete od státu potřebnou pomoc – nemocenskourodičovskou, podporu v nezaměstnanosti. Budete mít také nižší důchod. Když si budete chtít koupit byt, hypotéku dostanete jen podle toho, jakou částku dostáváte oficiálně – máte ji ve smlouvě. Výši mzdy, kterou dostáváte v hotovosti, bance obtížněji prokazujete. A pokud mzdu nemáte ve smlouvě, neuvěří vám nikdo.

JAK: Vyhněte se šedé hotovostní ekonomice. Všechny peníze, které vám v práci zaplatí, si nechte posílat na účet. Trvejte na tom, aby smlouva byla v souladu s tím, co opravdu dostáváte.

PROČ: . Nízká finanční gramotnost trápí většinu Neviditelných.  Je důležité znát rozdíl mezi kreditní a debetní platební kartou, rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN nebo to, jak funguje životní pojištění či důchodové spoření. Možná vás to rodiče nenaučili, protože to sami neumí. Nepředávejte stejný dluh svým dětem.

JAK: Začněte na webu Ministerstva financí České republiky o finanční gramotnosti. A pak si rovnou jak si ve finanční gramotnosti vedete. Na webu najdete i další vzdělávací videa a kurzy, stačí zadat do vyhledávače: finanční gramotnost.

PROČ: Nedělejte si hlavu, že něčemu nerozumíte. Nedaří se vám udržet vyvážený rodinný rozpočet, i když si pečlivě vedete příjmy a výdaje? Poraďte se s odborníkem, který jej v klidu zanalyzuje a poradí.

JAK: Odborníky najdete v bezplatných finančních poradnách () i dalších neziskových organizacích (Aliance proti dluhům), kde vám zdarma poradí. Dozvíte se nezaujaté tipy, jak tvořit rezervu, jak uspořit, případně jak nejlépe vyřešit dluh nebo pohledávku za tím, kdo dluží vám.

PROČ: Když nevíte, kolik musíte měsíčně zaplatit za všechny poplatky, jídlo, či oblečení, tak ani netušíte, kolik můžete každý měsíc ušetřit na horší časy. Přehled příjmů a výdajů umožní najít možné úspory, ale také výdaje lépe plánovat. Účelněji si rozvrhnete, kolik a kdy utratíte v průběhu měsíce s ohledem na datum, kdy vám chodí výplata, sociální dávky, alimenty a další vaše příjmy.

JAK: Můžete využít notýsek a tužku. Ty máte vždy při sobě a nezapomenete na drobné platby v hotovosti. Pokud máte chytrý telefon, stáhněte si aplikaci Můj měsíční rozpočet, SpendeeRychlým rozpočtemDomácí finance jednoduše. Třeba vás začne hlídání výdajů i bavit. Mobilní aplikace má tu výhodu, že za vás provádí součty a sleduje různé trendy v útratách. Díky předem navrženým kategoriím se vám nestane, že byste na nějaký výdaj zapomněli. Podobné možnosti nabízí také internetové bankovnictví některých bank.

PROČ: Když už víte, za co utrácíte, dokážete snadno rozdělit výdaje na dvě skupiny: nezbytné (jako jsou nájem/hypotéka, energie, jídlo, drogerie a léky, internet a další) a zbytné (volný čas, hry, oblečení, kultura). Cílem není říct, že druhá skupina výdajů je horší. Pro životní pohodu jsou potřeba obě. Jednoduše však uvidíte, kde máte prostor šetřit.

JAK: Naučte se zbytné výdaje řešit chytře. Chcete zajít s přáteli na jídlo nebo na kafe? Pozvěte je na piknik do přírody a jídlo si přichystejte doma. Chcete jít za kulturou? Podívejte se na nabídku alternativních divadel, či studentských klubů – ušetříte a ještě poznáte nové lidi a příjemné prostředí. Úspory určitě hledejte i ve výdajích nezbytných. Projděte si jednotlivé položky od těch nejvyšších k nejmenším a hledejte jejich levnější alternativy.

PROČ: Rezerva je základ. Možná jste slyšeli, že byste měli mít našetřeno až šest měsíčních platů. Je to natolik vysoké číslo, že máte pocit, že to nemůžete nikdy zvládnout? Nebojte se toho. Jako záchranná kotva poslouží sebemenší částka, přidávejte peníze postupně. Cílem je připravit se na to, až budete náhle potřebovat novou mikrovlnku, léky pro dítě nebo se vám v kuchyni rozbije židle. S rostoucími úsporami se budete cítit jistější a odpadne vám stres.

JAK: Nespoléhejte se na to, že ušetříte to, co vám na konci měsíce zbyde na účtu. Peníze dejte bokem hned, jak přijde výplata. Když nebudou snadno dostupné, nebudete v pokušení je hned utratit. Otevřte si zdarma běžný či spořící účet bez poplatků u banky, nebo zvolte systém obálek, který také funguje dobře. Mince v zavařovačce jsou skvělou variantou spoření na drobné radosti.

PROČ: Poslední rok ukázal, že práce v některých oborech nemusí znamenat jistotu pravidelného výdělku. Možná i vy jste přišli o práci a bojíte se budoucnosti. Nebo vám jednoduše nestačí to, co ve své současné práci vyděláte. Zkuste vymyslet, zda by se nedalo vydělat na tom, co vás baví.

JAK: Chodíte rádi na ryby? Zkuste zaučovat začínající rybáře a provádět je vašimi oblíbenými revíry. Baví vás kutilství? Nabídněte služby hodinového manžela. Chodíte rádi po horách či v přírodě? Třeba vás překvapí, že můžete za peníze dělat průvodce nebo pomáhat s monitoringem stromů či zvěře do vědeckých projektů. Fantazii se meze nekladou. Řada domácností se díky spojení zábavy a práce odrazila od finančního dna, a ještě se zabývají něčím, co je baví.

PROČ: Všichni to známe: Ztráta práce, mimořádný výdaj nebo jedna opožděná příchozí platba, se kterou jste počítali. Z čeho zaplatíte nájem, doplatek za elektřinu, kroužky pro děti? Co s nezaplacenou splátkou? Nesnadná situace, z níž existuje jediná správná cesta – komunikujte na rovinu.

JAK: Spojte se s tím, kdo od vás očekává platbu, a vysvětlete mu svou situaci. Nebojte se, nebudete první ani poslední. Navrhněte možné řešení, třeba formou splátkového kalendáře. Upřímnost funguje mnohem spolehlivěji než mlžení nebo ignorování problému amůže předejít mnohem větším starostem v budoucnu.