Desatero pravidel viditelnosti

Při hloubkových rozhovorech s konkrétními Neviditelnými se potvrdilo, že častým problém českých rodin bývá nízká finanční gramotnost. Kromě jednoho vysokoškoláka si žádný Neviditelný nevedl přesný přehled o tom, kolik vydělá a za co pak peníze utratí. Neviditelné trápí nejen hospodaření s penězi, ale mají problém vyznat se ve složité řeči pracovních smluv či formulářů veřejné pomoci.

Přinášíme jednoduché desatero základních pravidel viditelnosti, které pomůže vaše problémy postupně vyřešit. Každé z nich má smysl, a čím více jich začnete používat, tím lépe.

Pro více podrobností jednotlivé rady rozklikněte.

1. Na všechno chtějte papír

PROČ: Pracujete pouze na dobré slovo, spoléháte se na ústní sliby nebo se spokojíte, když vám úředník radí mezi dveřmi? Nedělejte to. Smlouvy či písemná vyjádření jsou vaším štítem a ochráncem. Když se mají lidé pod něco podepsat, vždy si pečlivě rozmyslí, aby se vyjádřili co nejpřesněji. To je vaše výhoda. Předejdete tak nedorozumění či falešným slibům. Pracovní smlouvy odrážející reálný výdělek jsou např. základem pro výpočet důchodu nebo pomohou získat nájem.

JAK: Vždy chtějte všechno písemně, smlouvu nebo aspoň vyjádření e-mailem. Můžete se později poradit s někým, kdo věci více rozumí, a budete mít jistotu, že nic nevynecháte. Než něco podepíšete, přečtěte si to. Nemusíte nic podepsat hned, vezměte si čas na prostudování. Důležité dokumenty si pečlivě skladujte na jednom místě.

2. Dejte šanci sdílení

PROČ: Sdílená ekonomika je moderní trend, umožňuje využívat výrobky a služby jen tehdy, když je potřebujete. Ušetříte a budete si moci dopřát i věci, které byste si normálně nemohli dovolit koupit.

JAK: Sdílet s ostatními můžete auto, sportovní vybavení, hudební nástroje, ale třeba i potřeby v domácnosti nebo pracovní nástroje. Dnes existují půjčovny skoro na všechno. Sdílet a půjčovat si nemusíte jen věci, ale třeba i prostory: dílny, komunitní zahrady, chaty. A třeba zjistíte, že i vy vlastníte něco, co si od vás někdo rád a za poplatek půjčí, a vy se tak do sdílené ekonomiky zapojíte i z druhé strany.

Kupujte věci z druhé ruky. Nemusí to být jen oblečení v sekáči. Na mnoha místech vznikají tzv. re-use centra, nábytkové banky, kde zdarma nebo za malý poplatek můžete pořídit spoustu potřebných věcí.

3. Chtějte výplatu na účet, ne na ruku

PROČ: Výplata mezd v hotovosti může být příznakem stínové ekonomiky a s tím spojených problémů. Když dostanete peníze na ruku, neodvádíte z nich daně ani sociální nebo zdravotní pojištění. Když se pak ocitněte v tíživé situaci, nedostanete od státu potřebnou pomoc – nemocenskou, rodičovskou, podporu v nezaměstnanosti. Budete mít také nižší důchod. Když si budete chtít koupit byt, hypotéku dostanete jen podle toho, jakou částku dostáváte oficiálně – máte ji ve smlouvě. Výši mzdy, kterou dostáváte v hotovosti, bance obtížněji prokazujete. A pokud mzdu nemáte ve smlouvě, neuvěří vám nikdo.

JAK: Vyhněte se stínové hotovostní ekonomice. Všechny peníze, které vám v práci zaplatí, si nechte posílat na účet. Trvejte na tom, aby smlouva byla v souladu s realitou.

4. Vzdělávejte se

PROČ: Nízká finanční gramotnost trápí většinu Neviditelných. Měli byste znát rozdíl mezi kreditní a debetní platební kartou, rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN nebo to, jak funguje životní pojištění či důchodové spoření. Možná vás to rodiče nenaučili, protože to sami neumí. Nepředávejte stejný dluh svým dětem.

JAK: Najděte si formu, která vám vyhovuje – brožuru, vzdělávací videa, online vzdělávací kurzy, podcasty. Stačí do vyhledávače napsat finanční gramotnost a můžete začít.

5. Poraďte se s odborníky

PROČ: Nedělejte si hlavu, že něčemu nerozumíte, nebo že si sice pečlivě vedete příjmy a výdaje, ale stejně si s domácím rozpočtem nevíte rady. Poraďte se s odborníkem, který jej v klidu analyzuje a poradí.

JAK: Odborníky najdete ve finančních poradnách i neziskových organizacích. Dozvíte se nezaujaté tipy jak tvořit rezervu, jak uspořit, případně jak nejlépe vyřešit dluh nebo pohledávku za tím, kdo dluží vám.

6. Poznejte, za co utrácíte

PROČ: Když nevíte, kolik musíte měsíčně zaplatit za všechny poplatky, jídlo, oblečení, tak ani netušíte, kolik můžete každý měsíc ušetřit na horší časy. Přehled příjmů a výdajů umožní lépe hledat úspory, ale také útratu lépe plánovat. Lépe si rozvrhnete, kolik a kdy utratíte v průběhu měsíce s ohledem na datum výplaty, sociální dávky, alimenty, atp.

JAK: Můžete využít notýsek a tužku, ty máte vždy při sobě a nezapomenete na drobné platby v hotovosti. Pokud máte chytrý telefon, stáhněte si např. aplikaci Můj měsíční rozpočet, Spendee., Rychlým rozpočtem, Domácí finance jednoduše, atd. Třeba vás bude hlídání výdajů i bavit. Aplikace má tu výhodu, že za vás provádí součty a sleduje různé trendy v útratách. Díky předem navrženým kategoriím se vám nestane, že byste na nějaký výdaj zapomněli. Podobné možnosti nabízí také internetové bankovnictví některých bank.

7. Utrácejte chytře

PROČ: Když už víte, za co utrácíte, dokážete snadno rozdělit výdaje na dvě skupiny: nezbytné (jako nájem/hypotéka, energie, jídlo, drogerie a léky, internet…) a zbytné (volný čas, hry, oblečení, kultura…). Cílem není říct, že druhá skupina výdajů je „horší“. Pro životní pohodu jsou potřeba obě. Jednoduše však uvidíte, kde máte prostor šetřit.

JAK: Naučte se zbytné výdaje řešit chytře. Chcete zajít s přáteli na jídlo nebo „poklábosit u kafe“? Pozvěte je na piknik do přírody a jídlo si přichystejte doma. Chcete jít za kulturou? Podívejte se na nabídku alternativních divadel, studentských klubů – ušetříte a ještě poznáte nové lidi a příjemné prostředí… Úspory určitě hledejte i ve výdajích nezbytných. Projděte si jednotlivé položky od těch nejvyšších k nejmenším a hledejte jejich levnější alternativy.

8. Našetřete si finanční polštář

PROČ: Rezerva je základ. Možná jste slyšeli, že byste měli mít našetřeno až šest měsíčních platů. Je to natolik vysoké číslo, že máte pocit, že to nemůžete nikdy zvládnout? Nebojte se toho. Jako záchranná kotva poslouží sebemenší částka, přidávejte peníze postupně. Cílem je připravit se na to, až budete náhle potřebovat novou mikrovlnku, léky pro dítě nebo se vám v kuchyni rozbije židle. S rostoucími úsporami se budete cítit jistější a odpadne vám stres.

JAK: Nespoléhejte se na to, že ušetříte to, co vám na konci měsíce zbyde na účtu. Peníze dejte bokem hned, jak přijde výplata. Když nebudou snadno dostupné, nebudete v pokušení je hned utratit. Otevřete si zdarma účet bez poplatků u nějaké banky, spořicí účet nebo zvolte systém obálek, který také funguje dobře. Mince v zavařovačce jsou skvělou variantou spoření na drobné radosti.

9. Vydělávejte na svých zálibách

PROČ: Poslední rok ukázal, že práce v některých oborech nemusí znamenat jistotu pravidelného výdělku. Možná i vy jste přišli o práci a bojíte se budoucnosti. Nebo vám jednoduše nestačí to, co ve své současné práci vyděláte. Zkuste vymyslet, zda by se nedalo vydělat na tom, co vás baví.

JAK: Chodíte rádi na ryby? Možná můžete zaučovat začínající rybáře a provádět je vašimi oblíbenými revíry. Baví vás kutilství? Nabídněte služby „hodinového manžela“. Chodíte rádi po horách či v přírodě? Třeba vás překvapí, že můžete za peníze dělat průvodce nebo pomáhat s monitoringem stromů či zvěře do vědeckých projektů… Fantazii se meze nekladou. Řada domácností se právě spojením zábavy a práce odrazila od finančního dna, o vyšší životní spokojenosti nemluvě.

10. Problémy řešte hned a na rovinu

PROČ: Všichni to známe: Ztráta práce, mimořádný výdaj nebo jedna opožděná příchozí platba, s níž jste počítali… je to hned. Z čeho zaplatím nájem, doplatek za elektřinu, kroužky pro děti? Co s nezaplacenou splátkou? Nesnadná situace, z níž existuje jediná správná cesta – komunikujte na rovinu.

JAK: Spojte se s tím, kdo od vás očekává platbu, a vysvětlujte. Nebojte se, nebudete první ani poslední. Navrhněte možné řešení, často se dá domluvit splátkový kalendář. Upřímnost funguje mnohem spolehlivěji než mlžení nebo ignorování problému.