Eva

Zkušená, ale bez práce

O
skupině

Je vám více než 50 let a nemůžete sehnat práci?

Jste zkušený senior, který chce pracovat, a přesto máte dlouhodobý problém najít zaměstnání? Podle posledních průzkumů je vás s podobným osudem v Česku přibližně 81 300.

Ze statistik vyplývá, že každý třetí nezaměstnaný je starší 50 let, stejně jako vy.

Přišli jste o práci několik let před odchodem do důchodu a i přes veškerou snahu se vám nedaří získat novou práci?

Diskriminace na trhu práce vás přivádí do finančních problémů, které můžete přenést na své děti i vnoučata.

Dlouhodobá nezaměstnanost ve zralém věku vede často k nízké sebedůvěře, pocitu selhání, nedůvěře v celou společnost až k osvojení extrémních názorů.

Co můžete
udělat?

Co můžete udělat vy jako nezaměstnaný ve zralém věku?

Vaši vizitku v podobě životopisu neustále zlepšujte a aktualizujte. Sepište si vše, co se vám v minulosti povedlo. Jaká je vaše přidaná hodnota? Na internetu najdete mnoho služeb, které vám pomohou nové „CV“ vytvořit a jsou zcela zdarma. Skvěle funguje například online editor Cvapp.cz nebo zivotopisy.cz. Na Blogu Cvapp.cz vám poradí, jak napsat dobře životopis, ale třeba i jak napsat motivační dopisCo dělat při ztrátě zaměstnání vám řeknou i na nejbližší pobočce úřadu práce a nebo se rovnou obraťte na informační a poradenské středisko Úřadu práce. Bezplatné poradenství pro osoby nad 50 let zajišťuje i projekt Zlatá práce.

Nebojte se udělat změnu a rozhlédněte se mimo váš obor. Často se stává, že právě tam více ocení jiný pohled, typ dovedností a vaše dlouholeté zkušenosti. V motivačním dopise nebo životopise váš možný přínos pro budoucího zaměstnavatele vysvětlete.

Řada Neviditelných ze skupiny Zkušený, ale bez práce, zjistila, že se nabyté zkušenosti dají dobře prodat ve vlastním podnikání. Zamyslete se, jestli by vám nesedělo „pracovat na sebe“ třeba se živit díky vašim koníčkům. Právě ty mohou být často nositelem zajímavých příjmů, protože vás baví, umíte o nich skvěle mluvit a máte v nich spoustu cenných zkušeností. Nebojte se o nich psát na internetu, vytvořte si svůj web, pište o tom, co vás baví i na sociálních sítích. Pokud budete dobrý v tom, co děláte, zákazníci si vás vždycky najdou, a vás tak může začít živit i koníček, který jste dříve dělali jen ve svém volném čase.

Pokud máte pocit neférového jednání ze strany zaměstnavatele, zeptejte se na vaši situaci odborníků. Pomohou vám například zástupci odborových svazů (Českomoravská konfederace odborových svazů) na úřadu práce nebo neziskové organizace, které se zaměřují na poradenství v pracovně-právní oblasti. Na koho se obrátit poradí třeba Česká advokátní komora.

Možná to slýcháváte až moc často, možná tomu nevěříte, ale osobní rozvoj je důležitý v každém věku. Udržování a zvyšování kvalifikace pomůže předejít ztrátě zaměstnání a usnadní hledání nové. Více informací o rekvalifikačních kurzech pro lidi nad 50 let najdete třeba na webových stránkách Plus 50. Zkuste také univerzity třetího věku (Univerzita třetího věku na Univerzitě KarlověUniverzita třetího věku na Masarykově univerzitě,) nebo neplacené stáže ve firmě, ve které chcete pracovat. Když se osvědčíte, dostanete zaměstnání nebo doporučení.

Stále více se objevují brigády spojené s poskytováním služeb ve sdílené ekonomice, rozvozu a dopravě nebo podpoře online obchodu. Někteří lidé si na těchto brigádách vydělávají násobně více než v předchozích zaměstnáních, pracují, kdy si sami určí a nepotřebují speciální kvalifikaci. Podívejte se na nabídku práce např. u rozvážkových firem (RohlíkKošíkDámejídloWolt) či v jiných rostoucích oborech. Dejte si pozor na podivné nabídky práce z domova, za které společnost slibuje vysoké finanční ohodnocení, může se jednat o podvod.

Partneři
skupiny

Dopady
Neviditelnosti

Jak se neviditelnost projevuje?

Kolik stojí vaše Neviditelnost?

Náklady ze strany jednotlivce činí v průměru až 210,9 tis. Kč ročně (počítá se do toho vaše ušlá mzda, ale i psychická ztráta dovedností, frustrace, nutnost hledat práci).

Náklady ze strany veřejných financí na jednoho nedobrovolně nezaměstnaného v dané skupině dosahují až 432,4 tisíce korun ročně (průměrné náklady spojené s výdaji veřejných politik nezaměstnanosti). Tyto poznatky víme díky studii CETA, která zaštiťuje celý projekt Neviditelní.

Co
mohou
udělat Firmy

Co mohou
udělat firmy

Flexibilní pracovní podmínky jsou efektivním nástrojem, jak zvýšit možnosti uplatnění potenciálních žadatelů o práci. Nebojte se kombinovat úvazky, poskytovat pružnou pracovní dobu a investovat do vzdělání svých zaměstnanců. Nabízejte upravené podmínky a přístupnější pracovní pozice i pro seniory.

Pracovníci staršího věku jsou v řadě zemí cenným lidským kapitálem. Snažte se přeměnit vyšší věk v přednost a přemýšlejte o tom, že loajální pracovníci s profesními a životními zkušenostmi mohou vaší firmě nabídnout více, než co je jejich základní pracovní náplní. Takoví zaměstnanci jsou loajální, mají zkušenosti, umí vést mladší generace.

Podpora fyzického a psychického zdraví a pohody na pracovišti je dobrým nástrojem pro to, aby si zaměstnanci napříč věkem udrželi vysokou produktivitu. Práce pak zaměstnance baví, naplňuje, chodí do ní rádi a mají dobrý pocit z dosažených výsledků.

Pokud se společnost mění a vy musíte snížit počet lidí, mluvte s nimi na rovinu. Vysvětlete, proč pro daného zaměstnance nemáte uplatnění, proč jste dali přednost jiným. Doporučte jim třeba, v čem se zlepšit. Zpětná vazba poskytne propuštěnému odpovědi na otázky a pomůže mu najít novou práci.

Co
může
udělat stát?

Stát může firmám nabídnout výhody za zaměstnávání osob vyššího věku a seniorů Velmi dobře funguje například snížení odvodů za zaměstnance této věkové skupiny , které zavedlo třeba Německo. Ve srovnání s dávkami v nezaměstnanosti se navíc jedná o výhodnější nástroj pro stát.

Cílená pomoc na úřadech práce je klíčová. Řada oslovených osob si stěžuje na nevstřícný přístup při hledání zaměstnání, což prohlubuje pocit vlastního selhání. Zbytečně.

Řada nezaměstnaných 50+ má skvělé předpoklady pro podnikání, ale často se tohoto kroku obávají. Řešením může být poskytování kurzů věnujících se základům podnikání nebo poskytování startovacích podnikatelských úvěrů pro tyto Neviditelné.

V odborné literatuře se často řeší téma reformy ekonomicky aktivního věku, jako jsou zvýšení věku pro odchod do důchodu nebo možnost předčasného důchodu. V oblasti zaměstnanosti 50+ však chybí systematický sběr dat a jejich analýza, která může pomoci pozdějšímu hladšímu přechodu lidí 50+ do důchodového věku.

V oblasti rekvalifikací platí více než kde jinde, že kvalita je důležitější než kvantita. Doporučujeme zavést hodnocení kurzů ex-post ve formě analýzy jejich přidané hodnoty, a to jak ve spolupráci s účastníky, tak se zaměstnavateli.