Pracuji načerno, jsem součástí stínové ekonomiky
Dostáváte peníze na ruku? Možná patříte mezi Neviditelné pracující ve stínové ekonomice.
V šedé neboli stínové ekonomice se nachází 214 až 535 tisíc osob, které ohrožuje příjmová chudoba.
Oficiálně pobíráte sociální dávky, či minimální mzdu a zbytek peněz dostáváte na ruku, tedy načerno.
Pracujete v odvětvích, které neviditelnost umožňují, nebo dokonce přímo nabízejí – například gastronomie a stavebnictví, ale také sektor IT.
Při nástupu do práce vám řekli, že pracovní smlouvu nedostanete. Nebo jste se pro tento způsob práce rozhodli pod tlakem zaměstnavatele. Často také pracujete načerno dobrovolně, protože víte, že je to pro vás momentálně jednodušší a výhodnější.
Důsledky práce ve stínové ekonomice si často uvědomíte, až když je pozdě – v důchodu nebo při nemoci. Důchod se totiž vypočítává z období, kdy dotyčný odváděl sociální pojištění ze svého příjmu odváděla sociální pojištění. Při práci načerno za vás však zaměstnavatel nic neplatí a výše vašeho starobního důchodu se proto bude odvíjet od výše minimální mzdy. A když onemocníte, nemáte žádný nárok na nemocenskou.
Myslíte si, že se vám práce bez smlouvy vyplatí. Jste si však vědomi, jaké následky to v dlouhodobém horizontu má? Není to krátkozraké?
CO MŮŽETE UDĚLAT VY JAKO SOUČÁST STÍNOVÉ EKONOMIKY?
Naučte se rozeznat práci načerno a práci na smlouvu
Základem je pracovní smlouva a s ní spojená dokumentace – pokud tyto formality nemáte v pořádku, měli byste zbystřit. Tohle vám může napovědět, že jste součástí stínové ekonomiky a pracujete načerno:
- Dostáváte peníze na ruku častěji než jednou měsíčně (denně, týdně).
- Máte nepravidelnou pracovní dobu, směny delší než 8 hodin.
- Váš šéf říká, že nepotřebujete pracovní smlouvu a nemá rád papírování.
- Při pracovním úrazu nechce váš nadřízený zavolat sanitku a tím tají pracovní úraz na pracovišti. Bez pracovní smlouvy nemáte nárok na nemocenskou ani na odškodnění od zdravotní pojišťovny.
- Váš zaměstnavatel vyvíjí v práci nátlak a vyhrožuje. Často od něj slyšíte výhružky, že si místo vás najde dalších deset lidí a podobně.
Vystupte ze stínu šedé ekonomiky
Až se dostanete do nečekané situace, jako jsou třeba náhlá nemoc nebo ztráta zaměstnání, poznáte, že je výhodnější působit v oficiální ekonomice. Nemůžete tak snadno přijít ze dne na den o práci, dostanete státní sociální podporu v nezaměstnanosti, nemocenskou, máte nárok na ošetřovné a mnoho dalšího. Snažte se, abyste dostávali stejnou mzdu, jakou máte uvedenou ve smlouvě. Pokud to jde, vysvětlete váš postoj zaměstnavateli.
Poraďte se s odborníky
Pokud se vám něco nezdá, vždy se poraďte s odborníky, abyste zjistili, na co má váš zaměstnavatel nárok a na co máte právo vy jako zaměstnanec. Ochrana zaměstnanců v zákoníku práce jasně vymezuje pojmy, jako jsou pracovní doba, pracovní pomůcky nebo podmínky na pracovišti. Nebojte se na svá pracovní práva zeptat třeba právní poradny při Úřadu práce ČR nebo na infolince Ministerstva práce a sociálních věcí. Nikdy se nenechte k práci ve stínové ekonomice nutit – může se stát, že za to nakonec ponesete odpovědnost vy osobně a váš zaměstnavatel bude mít krytá záda.
Spočítejte si dlouhodobé důsledky práce načerno
Pokud myslíte, že oficiální příjmy potřebujete snížit z jakéhokoliv důvodu (zadlužení, nižší odvody), postavte si do protikladu dlouhodobé nevýhody a dopady na celou rodinu. Nevýhody práce na černo vás doženou v budoucnu, často v tu nejhorší možnou dobu. Přesvědčte se včas, co vás čeká. Z legálního oficiálního příjmu se totiž počítá třeba to, na jak velký důchod budete mít nárok, jestli dostanete v případě nemoci nemocenskou, a příjmy také musíte doložit při žádosti o půjčku nebo hypotéku. V těchto případech se vám práce bez smlouvy rozhodně nevyplatí.
Šetřete
Pokud krátkodobě není jiná šance na obživu než setrvat ve stínovéekonomice, snažte se spořit. Nižší míra ochrany v případě mimořádných událostí způsobí, že budete peníze navíc potřebovat.
Změňte práci
Snažte se využít programů na podporu legální zaměstnanosti, rozvíjení dovedností či rekvalifikačních kurzů. Zvýšíte tak šanci uplatnit se na pozici v oficiální ekonomice. Mnoho rekvalifikačních kurzů vám může zaplatit přímo úřad práce, stačí se jen informovat na nejbližší pobočce. V některých případech vám poskytnou i finanční podporu, ze které můžete žít, zatímco se snažíte o změnu oboru a nebo si zrovna doplňujete potřebné vzdělání.
Hledejte si jiné pracovní místo
Dojíždění či stěhování za prací není populární, ale funguje, především, když si pracovní místo domluvíte předem. Pokud vám situace nevyhovuje a ve vašem současném bydlišti není jiná volba, zjistěte si možnosti práce v jiných městech nebo regionech, nabídky práce z celé České republiky najdete třeba na portálech jobs.cz a nebo prace.cz.
Kde ještě můžete najít radu a pomoc?
- Úřad práce běžně pomáhá při hledání zaměstnání a při řešení podpory v nezaměstnanosti
- Rekvalifikační kurzy od úřadu práce vám poskytnou potřebné vzdělání pro hledání práce v jiném oboru
- Informace o platbě odvodů pro OSVČ. Zjistěte si, co musíte platit jako živnostník
- Informace pro OSVČ od MPSV. I jako živnostník se můžete evidovat na úřadu práce
- Lidé v nouzi Diakonie poradí, co dělat, když se dostanete do tíživé situace
DOPADY NEVIDITELNOSTI
Jak se neviditelnost ve stínové ekonomice projevuje?
- Nejste nijak pracovně-právně chráněni v případě onemocnění, mateřské dovolené, pracovní neschopnosti či úrazu, stejně jako v období skutečné nezaměstnanosti a mnoha dalších případech.
- Nemůžete prokázat výši své mzdy, takže budete mít nižší nebo žádnou podporu v nezaměstnanosti, nemocenskou, peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek, starobní důchod a podobně. Máte také horší podmínky při žádosti o úvěr.
- Mnoho z negativních dopadů se projeví až s delším odstupem (nízký starobní důchod) nebo v nejméně vhodnou dobu (ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc, pandemie COVID-19).
- Velmi často dochází k tomu, že jsou v obdobné situaci oba dospělí v jedné domácnosti (například pracují ve stejné restauraci). Je váš partner také Neviditelný? Jste mladá rodina, matka samoživitelka nebo chudý student?
- Dopady koronakrize jsou v šedé ekonomice velké, zejména kvůli zvýšené hrozbě ztráty zaměstnání v důsledku nulové pracovně-právní ochrany, nízké podpoře v nezaměstnanosti či svázaným rukám kvůli zapojení se do nelegální aktivity.
Kolik stojí vaše neviditelnost?
- Náklady ze strany státu na jednotlivce, kteří nepřiznávají ani minimální mzdu, činí v průměru nejméně 38 000 Kč ročně (dalšími důsledky jsou nižší důchod, ztížený nárok na nemocenskou a nižší podpora v nezaměstnanosti).
- Náklady ze strany veřejných financí dosahují celoživotně až 3,1 milionu korun. Neviditelný pracující ve stínové ekonomice je vlastně černým pasažérem. Odvádí daně a povinné odvody jen z části svého příjmu, ale kvalitní lékařskou péči, opravené silnice nebo školy pro své děti očekává stejně jako ostatní.
CO MOHOU UDĚLAT FIRMY?
Poctivost
Bránit se nátlaku na přechod do stínové ekonomiky – není to správné, ani legální. Na daňové úniky doplácí celá společnost. Vzpomeňte si na to, až budete hledat parkovací místo nebo čekat na ošetření u lékaře.
Benefity oficiální ekonomiky
Nastavte si model podnikání na legální ekonomiku, protože jedině ten je dlouhodobě udržitelný. Spolupracujte jen s firmami s podobným přístupem.
Kultivace prostředí
Snažte se přes odborové, oborové a další asociace kultivovat prostředí v celém vašem odvětví. Při jednání s potenciálními obchodními partnery nebo zaměstnanci zdůrazňujte dlouhodobé výhody plynoucí z legálního obchodního styku.
Bezhotovostní platby
Přecházejte na bezhotovostní ekonomiku (výplaty mezd nebo jejich částí v bezhotovostní formě).
CO MŮŽE UDĚLAT STÁT?
Minimální mzdy
Je důležité být obezřetný při úpravách minimální mzdy. Odborníci pokládají zastavení růstu minimální mzdy vůči mediánovým mzdám za efektivní řešení (preferují upravení minimální mzdy až podle růstu mediánové mzdy a rozdíl by se stabilizoval fixním poměrem).
Dynamika daňových slev
Dynamické slevy na odvodech by měly být upraveny tak, aby se i z pohledu zaměstnavatele vyplatilo zaměstnat osoby s mezní produktivitou, byť na hraně minimální mzdy.
Finanční gramotnost
Podpora finanční gramotnosti v kontextu dlouhodobého plánování je efektivní cestou, jak omezit nabídku práce ve stínové ekonomice (očekávaná výše důchodu, příjem v době nemoci a podobně).
Amnestie
Donutit maximální objem ekonomických subjektů k přechodu do legální ekonomiky by se dal podpořit jistou formou daňové amnestie. („Pokud vše oficiálně přiznáte a napravíte, nebude vám hrozit žádný postih za provinění v historii.“).