Hlavním partnerem a iniciátorem projektu Neviditelní je společnost Provident Financial s.r.o. Od roku 1997 na českém trhu za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele a bez skrytých poplatků. Provident je členem České leasingové a finanční asociace, patronem Britské obchodní komory a díky své odpovědné péči o zaměstnance a pracovní podmínky je opakovaným držitelem evropského ocenění Top Employer a signatářem Charty diversity. Více na www.provident.cz.
„Péče o blízkého člověka, ztráta práce v pokročilém věku, výchova dětí bez podpory partnera. To jsou situace, do které se může dostat v podstatě každý z nás. Zároveň jde o zásadní situace, které utváří životní cestu lidí, o nichž se příliš nemluví. A právě proto jsme přišli s projektem, který si klade za cíl toto změnit a pomoci Neviditelným být znovu vidět. Upozorňujeme na to, kolika lidí se problematika neviditelnosti týká, mapujeme její důsledky a přicházíme s návrhy opatření, která jejich situaci zlepšují.“
Jana Austová Pikardová
Corporate Communication Manager
„V každé moderní společnosti se vyskytují skupiny obyvatel, které jsou systémově i společensky přehlížené. V rámci projektu Neviditelní cítíme velký potenciál upozornit na problémy, se kterými se tyto skupiny potýkají, aby se jejich situace mohla do budoucna zlepšit.“
Aleš Rod
Ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz
Cílem činnosti CETA je analyzovat tržní, socioekonomické a politické jevy v České republice a upozorňovat na jejich dopady. Důležitost poznání ve vymezených oblastech je činností CETA akcentována zejména osobám se zájmem o fungování trhů a ekonomiky. Zaměřujeme se na výzkumné otázky související s procesy regulace, bariérami ekonomického růstu, tvorbou blahobytu a rozvojem ekonomické svobody v České republice. O těchto problémech a jejich o příčinách, důsledcích a možnostech nápravy selhání institucionálního prostředí v České republice i Evropské unii se snažíme veřejnost informovat prostřednictvím nejrůznějších vzdělávacích projektů, studií, přednášek a článků. Více na www.eceta.cz.
„Projekt Neviditelní nabízí každému možnost lépe porozumět potřebám lidí, kteří z různých důvodů musí čelit složité životní situaci a stát, firmy i jejich okolí ne vždy rozumí tomu, jak jejich život usnadnit. Posilování empatie k potřebám lidí ze skupin Neviditelných je první krok, jak věci začít měnit k lepšímu.“
Kryštof Kruliš
Zakladatel a předseda správní rady
Spotřebitelské fórum je otevřená nezisková platforma s cílem vytvářet prostor pro dialog mezi neziskovým sektorem a akademickou, komerční a veřejnou sférou. Od roku 2016 se snaží propojovat spotřebitelské organizace a další nevládní neziskové organizace a podporovat jejich činnost ve prospěch spotřebitelů a občanů v ČR. Podílí se na mezinárodním výzkumu konkurenceschopnosti. Více na: www.spotrebitelskeforum.cz.
„Naše společnost bude natolik úspěšná, nakolik se bude umět postarat o své nejslabší. Chudoba je často neviditelná a přehlížená, lidé z těchto skupin mají malý share-of-voice ve veřejném prostoru. Pro společnost je však klíčové o těchto tématech mluvit, porozumět těmto cílovým skupinám a správnými kroky je citlivě podporovat. Osobně jsme se se zástupci Neviditelných setkali, navštívili jejich domácnosti a vyslechli jejich často nelehké příběhy. Projekt Neviditelní považujeme za velmi potřebný a perspektivní a velmi rádi jsme se na něm z pozice výzkumníků podíleli. Pokud tato naše spolupráce pomůže zlepšit život jakékoli domácnosti ohrožené chudobou, měla smysl.“
Radka Malik
Senior Insight Explorer & Researcher
CONFESS Research je česká agentura, která působí v oblasti marketingových a spotřebitelských výzkumů od roku 2002. Dlouhodobě vyhledává a do výzkumů implementuje nové metody a postupy, jako je neuromarketing, reakční časy nebo principy behavioral science. Realizuje také inovační workshopy, testy oční kamerou nebo testování vizuálů s využitím umělé inteligence. Účastní se a přednáší na oborových konferencích u nás i v zahraničí a při realizaci výzkumů dbá na etické principy a metodická pravidla českých i mezinárodních výzkumných asociací, kterých je členem — SIMAR, provyzkum.cz, ESOMAR, QRCA, ThinkGlobalQualitative, a zaručuje tak vysoké standardy realizace kvalitativního a kvantitativního výzkumu.
„V každé moderní společnosti se vyskytují skupiny obyvatel, které jsou systémově i společensky přehlížené. V rámci projektu Neviditelní cítíme velký potenciál upozornit na problémy, se kterými se tyto skupiny potýkají, aby se jejich situace mohla do budoucna zlepšit.“
Michal Kormaňák
Account Director
Ipsos je výzkumnou, technologickou a konzultační společností. Výzkumu trhu se věnuje již 29 let a je největší výzkumnou agenturou na českém trhu. Ipsos je členem organizací SIMAR, ESOMAR, MSPA a řídí se jejich etickými principy a metodickými pravidly. Dlouhodobě se věnuje tématům CSR a udržitelného rozvoje. Více na www.ipsos.cz.
Dům tří přání, z.ú. je nestátní nezisková organizace, která více než dvacet let působí na území hlavního města Prahy, a zaměřuje se na všestrannou a komplexní profesionální pomoc a psychosociální podporu ohroženým dětem a jejich rodinám. Jedinečnost této organizaci spočívá v dlouhé historii propojování služeb sociálních, školských a zdravotních při dodržení vysokých standardů poskytované péče. Dům tří přání byl a je příkladem dobré praxe – podílel se na participaci legislativních změn, standardizaci a metodickém sjednocení práce s ohroženými dětmi. V současnosti má Dům tří přání, z.ú. pět center, poskytují služby ambulantní, terénní a pobytové. Jako jediná organizace v České republice provozují Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty a současně poskytují dětem a dospívajícím dočasné krizové pobyty.
Více informací naleznete na www.dumtriprani.cz
„Na projektu Neviditelní velmi oceňujeme zájem o problematiku skupiny sociálních pracovníků, kteří přestože jsou ve většině případů velmi kvalifikovaní a erudovaní, jsou v porovnání s ostatními profesemi finančně podhodnoceni. Líbí se nám snaha společnosti Provident s cílem zvýšit prestiž tohoto potřebného povolání, stejně tak jako snaha o vzájemné propojování s jinými organizacemi.”
Markéta Školoudová
ředitelka organizace
Zajíček na koni pomáhá rodinám a zařízením pečujícím o děti a mladistvé ze znevýhodněných skupin obyvatel. Dětmi rozumí i dospělé s duší dítěte.
Poskytuje pomoc s organizováním volnočasových aktivit dětí a mladistvých se zvláštním zaměřením na integraci. Mladé handicapované zaměstnává ve své kavárně Café AdAstra. Dále poskytuje pomoc sociálně slabým rodinám. Všechny služby poskytuje za nejnižší možnou cenu – cenu za všechny služby se určují individuálně dle situace každého klienta. Některé služby jsou zcela zdarma. Proto je účast na jejich programech možná skutečně pro všechny.
Více informací naleznete na www.zajiceknakoni.cz
„Díky své práci se s Neviditelnými setkávám denně. Také proto si cením projektu, v němž se efektivně spojuje soukromý sektor s neziskovým, a jehož výsledkem je účinná pomoc lidem, kteří ji nejvíce potřebují.“
Markéta Šulcová
ředitelka Zajíčka na koni
Život 90 poskytuje služby seniorům, seniorkám a jejich blízkým, aby si každý člověk mohl užívat své stáří a žít, pokud možno, důstojně v prostředí svého domova. Vycházejí z přesvědčení, že stáří není stigma. Lze ho prožít aktivně, zdravě a především důstojně. Mezi poskytované služby patří například programy pro aktivní seniory, tísňová péče NADOSAH, linka důvěry Senior telefon, pečovatelská služba, odlehčovací centrum nebo vlastní divadlo.
Více informací naleznete na www.zivot90.cz
„Líbí se nám, že tento projekt přichází s novou invencí a elánem, poukazuje na potíže, které nejsou v zorném poli. Odhaluje nové potíže, nové skupiny lidí, kteří nedosáhnou na státní podporu, ale přitom nemají rovné šance s ostatními.“
Jaroslav Lorman
CEO ŽIVOTa 90
Právě teď organizuje aktivity pro aktivní seniory a aktivitám podporujícím mezigenerační dialog. Také proto připravuje pro seniory bezplatné vzdělávací, pohybové a komunitní programy. Posláním organizace je snaha o změnu vnímání problematiky stáří a stárnutí.
Více informací na www.pravetedops.cz
„Na projektu oceňujeme to, že se nesnaží situaci pouze monitorovat, ale představuje například seniorům možnosti aktivizačních činností, které mohou výrazně zvýšit kvalitu jejich života a vyhlídky do budoucna.“
Iveta Luxová
ředitelka a spoluzakladatelka organizace
Alfa Human Service (AHS) podporuje pečující o děti se zdravotním postižením, dlouhodobě nemocné a seniorní rodiče. Formou konzultací, terapeutického poradenství, koučinku, supervize a vzdělávání posilují pracovníci AHS psychickou stabilitu pečujících, snaží se předcházet syndromu vyhoření, zefektivnit komunikaci s okolím a posílit výchovný přístup k dětem se ZP. Organizace Alfa Human Service vznikla v roce 2000. Je provozovatelem informačního portálu ALFABET, který je určen pečujícím, zejména rodinám s dětmi se zdravotním postižením a odborníkům, kteří s nimi přicházejí v rámci péče do kontaktu.
Více informací na www.alfahs.cz
„Zviditelnit neviditelné pečující je velmi těžký a ohromně záslužný úkol. Jsme moc rádi, že jsme se mohli spojit s projektem Neviditelní, sdílet zkušenosti a vzájemně si pomáhat nacházet cesty, jak neformálně pečující dostat do centra zájmu celé společnosti. Děkujeme pečujícím. Děkujeme Neviditelným!“
Petra Adámková
statutární zástupce a PR manažerka Alfa Human Service
Pečuj doma je projektem Diakonie ČCE. Jeho cílem je komplexně podpořit laické rodinné pečující, kteří se starají o své blízké (rodiče, partnery, děti…), prostřednictvím propojených informačních, poradenských a vzdělávacích činností. Projekt rozvíjí koncept komplexní podpory neformálním pečujícím v 7 krajích ČR. V rámci projektu jsou identifikovány potřeby pečujících, realizovány akreditované kurzy, pořádány podpůrné skupiny pro pečující a poskytnuto poradenství včetně case managementu pro pečující. Důležitým přínosem projektu je také ověření pozice poradce pro pečující a nastavení aktivní spolupráce s místní samosprávou v rámci obcí s rozšířenou působností.
Více informací na www.pecujdoma.cz
“Na projektu Neviditelní si nejvíce cením toho, že upozorňuje na nejpalčivější problém neformálně pečujících, a tím je příjmová chudoba. Nejčastěji se v souvislosti s 350 000 obyvateli této země, kteří na sebe dobrovolně vzali břímě péče o své blízké v domácím prostředí, hovoří o sociální izolaci, celkovém psychickém a fyzickém vyčerpání, často se však opomíjí fakt, že tito neviditelní hrdinové, na jejichž bedrech stojí sociální a zdravotní systém České republiky, upadají do bezvýchodné ekonomické propasti. Zpravidla se ve prospěch svých milovaných, kteří jsou na jejich pomoci závislí, vzdávají se své kariéry a nemohou být nadále ekonomicky aktivní. Je až zarážející, že se nikdo nepozastavuje nad tím, kolik peněz státní kase tito lidé šetří, aniž by za svou každodenní práci od státu dostávali finanční odměnu či náhradu ušlé mzdy.
Jak trefně shrnuje citát Rosalynn Carterové: „Na světě jsou pouze čtyři skupiny lidí: Ti, kteří již byli pečující, kteří jsou aktuálně pečující, ti, kteří budou pečující, a ti, kteří budou potřebovat pečující.“ Jsem přesvědčena, že nadešel čas problematice, která se může týkat kohokoliv z nás, věnovat širokou společenskou debatu a náležitou pozornost. Je třeba neformálně pečujícím dopřát důstojné postavení, které si bezesporu zasluhují.”
Sarah Huikari
vedoucí projektu Pečuj doma
Nadační fond SPOLUŽIVOT šíří osvětu o hostitelské péči a propojuje děti z dětských domovů se zájemci o hostitelskou péči, kteří jim umožní zažít běžné rodinné vztahy, lásku a pocit přijetí. Naší vizí je, aby každé dítě v dětském domově mělo někoho, s kým se cítí jedinečné, milované a v bezpečí.
Krátké, ale pravidelné návštěvy, Vaše pozornost a věnovaný čas můžou někomu změnit celý jeho svět. A možná Vás překvapí, že nakonec to pomůže i Vám!
Více informací naleznete zde: SPOLUŽIVOT - hostitelska pece | pro děti z dětských domovů (spoluzivot.cz)
“Když mi v mých 30 letech zemřela maminka, život se mi začal doslova otáčet naruby. Začala jsem jezdit jako dobrovolník do dětských domovů. Fascinovalo mě, jak zkreslený pohled o stavu ústavní péče jsem měla. Nakonec jsem se rozhodla věnovat svoji pozornost pouze jednomu dítěti. Nečekala jsem, že „tak málo“, dokáže rozpohybovat věci jiným směrem.
V ústavní péči je téměř 8 000 dětí, ve 138 dětských domovech okolo 4 200 dětí. Věřím tomu, že žádné dítě se nenarodí zlé. Věřím tomu, že je možné jim ukázat jinou cestu a narušit tak bludný kruh ústavní péče. Věřím tomu, že i mně hostitelská péče v mnohém pomáhá. Tedy věřím, že to má smysl! Cílem Nadačního fondu SPOLUŽIVOT je bořit zeď mezi světem ohrožených dětí. Světem, který je za zdí naší pozornosti a ve kterém odmítnutí a opuštění hrají určující roli. Pomocí hostitelské péče, chceme propojovat tyto děti se zbytkem společnosti tak, aby už nebyli NEVIDITELNÍ.”
Tereza Šindlerová
zakladatelka Nadačního fondu SPOLUŽIVOT
Středisko Světlo ve Vrchlabí vzniklo v roce 1992 a je součástí celorepublikové sítě sociálních služeb Diakonie ČCE. Středisko poskytuje registrované sociální služby lidem s postižením, seniorům i rodinám s dětmi v Královehradeckém a Libereckém kraji. Vizí organizace je harmonická lokální komunita, kde klíčovými hodnotami jsou respekt a vzájemná pomoc.
Více informací na www.vrchlabi.diakonie.cz
„Velmi si vážíme toho, že můžeme být součástí tolik prospěšného projektu a pomoci neviditelným skupinám se zviditelnit. Jsme rádi, že se problémy nízkopříjmových rodin dostávají do popředí a společnost je začíná více vnímat. Pomáháme potřebným a společně nacházíme možnosti, jak zlepšit rodinám životní situaci.“
Daniela Rejzková
PR a projektový manažer Diakonie ČCE – Středisko Světlo ve Vrchlabí
AOP sdružuje 38 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 84 místech ČR, které ročně zodpoví přes 79 tisíc dotazů. Asociace byla zřízena pro rozvoj sítě občanských poraden. Občanské poradny poskytují nezávislé, odborné, nestranné a bezplatné odborné sociální poradenství podle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách v 18 oblastech a upozorňují příslušné státní a místní orgány na nedostatky legislativy a na neřešené problémy občanů. Cílovou skupinou občanských poraden jsou občané v obtížné životní situaci. Občanské poradny zpravidla pomáhají zranitelnějším skupinám populace, jako jsou osamělí rodiče, nezaměstnaní, lidé žijící na hranici existenčního minima a národnostní menšiny. Služby občanského poradenství však stále více využívají i občané s nadprůměrnými příjmy i nadprůměrného vzdělání.
Více informací na www.obcanskeporadny.cz
„Na projektu Neviditelní se mi líbí, že dokáže analyticky popsat, kteří patří mezi neviditelné. Kvantifikuje je, identifikuje jejich problémy a zároveň pomáhá propagovat neziskové organizace a sociální pracovníky, kteří s neviditelnými pracují.“
Mgr. Hynek Kalvoda
Předseda spolku Asociace občanských poraden
Genixa je nezisková organizace podporující lidi, kteří v rámci své aktuální či dlouhodobé životní situace spadají do některé ze skupin ohrožených na trhu práce, při hledání nového pracovního uplatnění. Díky přímému napojení na svět byznysu má přehled o aktuálním dění na trhu práce, zaměstnanosti a nejnovějších trendech v náboru. Do projektu jsou zapojeni specialisté na personalistiku s dlouholetými zkušenostmi, kteří jsou v denním kontaktu se zaměstnavateli a pomáhají uchazečům skrze bezplatné kurzy a individuální konzultace.
Více informací na www.genixa.cz
„Na projektu Neviditelní oceňujeme snahu o zviditelnění skupin lidí, které jsou velmi často přehlížené. Obdivujeme snahu a precizní práci při společných aktivitách, a samozřejmě zde vidíme obrovskou přidanou hodnotu pro širší společnost. Nejen, že se projekt Neviditelní snaží pomoci daným skupinám, ale zároveň pomáhá o této problematice edukovat širokou veřejnost i soukromý sektor.“
Tereza Kirsch
projektová manažerka Genixy
Obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN byla založena 12. října 2012 manželi Ivanou a Pavlem Tykačovými. V prvních dvou letech se zaměřovala především na pomoc ženám a jejich dětem ohroženým zejména psychicky, ekonomicky a sociálně, kterým hrozila ztráta bydlení a nedokázaly svoji situaci samy řešit. Dnes má organizace v portfoliu celou řadu úspěšných projektů, které se soustředí na pomoc dětem a jejich rodičům.
Více informací na www.women-for-women.cz
„S neviditelnou skupinou samoživitelů a samoživitelek pracujeme již několik let. Rádi jsme se proto zapojili do projektu, který se tuto skupinu snaží zviditelnit a na základě kvalitních dat hledat a navrhovat vhodná řešení jejich situace. To vše ve spolupráci s neziskovým sektorem a dalšími důležitými aktéry.“
Andrea Dědová
operativní ředitelka WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.
Zlatá práce je projekt Nadace Krása pomoci pro podporu zaměstnávání lidí 50+, propojující uchazeče a firmy. Zájemcům o práci je poskytováno bezplatné poradenství při sepsání životopisu a přípravě na pohovor. Dále jsou jim k dispozici workshopy a semináře na různá témata, která přispívají k jejich rozvoji. Nadace navazuje spolupráce s firmami, které hledají nové zaměstnance a podporují diverzitu ve svých pracovních týmech. Projekt se věnuje také tématu age managementu a proměny pracovního trhu v souvislosti se stárnutím populace.
Více informací na www.zlataprace.eu
„Do projektu Neviditelní jsme se připojili, abychom pomohli zviditelnit témata, která jsou skryta pod povrchem. Jedním z nich je i stárnutí populace a s tím spojené výzvy na trhu práce pro seniorní pracovníky i firmy.“
Kateřina Musilová
koordinátorka projektu
Obecně prospěšná společnost již od roku 2011 pomáhá dětem a mladým lidem z dětských domovů v celé ČR s přípravou na odchod z dětského domova a usnadňuje jim úspěšné začlenění do společnosti po jeho opuštění. Prostřednictvím řady projektů organizace poskytuje dětem z dětských domovů komplexní podporu, do níž se mohou zapojit také firemní dárci i jednotlivci. DEJME DĚTEM ŠANCI aktivně spolupracuje s 51 dětskými domovy (DD) ve všech 14 krajích ČR.
Více info na www.dejmedetemsanci.cz.
„O dětských domovech a dětech v nich koluje mezi veřejností mnoho mýtů a nepravd, které škodí zejména těm dětem samotným. Proto jsme si dali za úkol tyto nepravdy vyvracet a seznamovat veřejnost se skutečným stavem věci. Věříme, že ve spolupráci s „Neviditelnými“ v tom budeme ještě úspěšnější.“
Michaela Chovancová
zakladatelka a ředitelka DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s.
„Projekt Neviditení je skvělou příležitostí, jak upozornit na skupiny lidí, kteří jsou ohroženější než většina, a to nejen kvůli covidu, i když díky němu je to možná teď víc vidět. Toto ohrožení vnímám na různých rovinách — materiální, fyzické a rozhodně psychické. Protože Dirivitu s.r.o. se specializuje na psychologickou pomoc v krizi a rodinné vztahy, rádi bychom s pomocí projektu Neviditelní přispěli k psychické pohodě právě v těchto skupinách.“
Kateřina Brikciová
Psycholožka