O projektu Neviditelní

Ondra, Karolína, Karel, Tonda, Eva a František, Alena i Marie. I oni patří do skupiny Neviditelných. Pro ně a dalších 1 300 000 Čechů se zdánlivá superschopnost neviditelnosti mění v tíhu. Tak velkou, že na řešení samotného problému nemají dost sil.

Karel

Marie

Karolína

Karolína

Alena

Alena

Tonda

Tonda

Tonda

František

Ondra

Ondra

Karel

Karel

Eva

Eva

Kdo je Neviditelný?

Neviditelný může být každý 8. Čech. Jsou to lidé, kteří se svými problémy žijí ve skrytu naší společnosti. Nežijí důstojný život, ale pořád to tak nějak zvládají, takže o nich moc neslyšíme. Sami Neviditelní se za své problémy často stydí a nemluví o nich. Potřebují naši pomocnou ruku.

Neviditelnost může mít až 15 podob. Od roku 2021 postupně představujeme zástupce každé z nich. Začali jsme mladými rodinami, následovali samoživitelé, starší lidi bez prácechudí studenti, pracující ve stínové ekonomice , seniořineformálně pracující a nízkopříjmové domácnosti.

V následujících letech se budeme postupně věnovat dalším skupinám. Patří mezi ně  malopodnikatelé, pracovníci v neziskovém sektoru, děti na prahu odchodu z dětských domovů, lidé se zdravotním znevýhodněním nebo malí zemědělci.

Koronakrize a Neviditelní

COVID-19 se stal definitivním spouštěčem projektu Neviditelní. Skupiny Neviditelných a jejich potíže mapujeme už dlouhá léta před nástupem pandemie. Koronavirová krize řady Neviditelných ale značně rozšířila.

Nejen pandemie situaci Neviditelných zhoršuje

Ztráta zaměstnání, rozchod s partnerem, skokové zvýšení inflace nebo neplánované založení rodiny. Situace, které dokážou život velmi rychle obrátit vzhůru nohama. Během krize k takovým změnám dochází ještě rychleji. Současná ekonomická situace, růst cen energií i potravin, válka na Ukrajině – to vše dopadá na Neviditelné mnohem citelněji než na běžné zástupce střední třídy. Není proto divu, že osudových zvratů bude v blízké budoucnosti ještě přibývat.

SDÍLEJTE A POMOZTE DALŠÍM NEVIDITELNÝM

Sdílejte s námi své příběhy a problémy, kterým jako Neviditelní čelíte. Své příběhy nám můžete posílat přes formulář na stránce Svěřte se. Pomůžete nám odhalit další obtížné životní situace a nové znaky neviditelnosti.

Otevřete oči. Neviditelní žijí mnohem blíž, než si myslíte. Třeba je to bývalý spolužák, maminka, se kterou si povídáte na hřišti, doručovatel balíků nebo sousedka.

Pokud máte ve svém okolí někoho ohroženého neviditelností, podejte mu pomocnou ruku. Upozorněte ho na náš projekt Neviditelní, vyslechněte ho a promluvte s ním. I malý krůček pomůže. Pomocí tipů na našem webu pomozte  kletbu neviditelnosti zlomit.

Věříme, že díky tomuto projektu budou Neviditelní nejen vidět, ale i slyšet.

Co je našim cílem?

  • Ukázat, že neviditelnost se týká velkého počtu lidí okolo nás, v naší těsné blízkosti.
  • Vyčíslit finanční náklady pro Neviditelné i pro stát.
  • Ukázat, že COVID-19 tento problém ještě prohloubil.
  • Radit, jak se z bludného kruhu dostat ven.
  • Přinášet doporučení, jak změnit systém, aby opravdu pomáhal.
  • Chceme široké veřejnosti otevřít oči.