9 tipů, jak napsat dobrý životopis

21. 04. 2022

Podle online editoru životopisů Cvapp.cz se jen 2 % životopisů dostane do druhého kola výběru. Dobrý životopis vám otevře dveře k vaší vysněné pozici.

Strukturovaný životopis, co to je?

Klasický životopis připomíná spíše slohovou práci. Veškeré informace o sobě píšete ve větách a členíte je do odstavců. V současné době však upřednostňují zaměstnavatelé a náboráři životopis, kterému se říká strukturovaný.

Strukturovaný životopis je stručný, jednoduchý a přehledný. Neuvádíte v něm žádné zbytečnosti – jen fakta v odrážkách. Veškeré informace by se vám měly vejít na 1–2 A4. Náboráři mají většinou jen pár minut na váš životopis, proto musíte opravdu zaujmout. Představte si, že byste dostali do ruky už 10. slohovou práci od uchazeče. Také byste nechtěli znovu číst další nahuštěný text. Proto pište jasně a stručně, ale nezapomeňte vypíchnout vše podstatné.

Jak má vypadat životopis?

Žijeme v době technické, životopis tak rozhodně napište v elektronické podobě. Můžete využit klasický Word dokument, který pak uložíte jako PDF. (Aby jej nemohl nikdo upravovat.) Na internetu už existují i speciální stránky, které vám s tvorbou životopisu pomohu. Jsou to například:

 • Šablony pro životopis na stránce cvapp.cz.
 • Životopis si vytvoříte také na stránce europass.cz.
 • A nebo zkuste formulář na stránce profesia.cz.

Co napsat do životopisu

I strukturovaný životopis má pravidla, jak jej psát. Začněte vždy osobními informacemi, poté pracovními zkušenostmi, dosaženým vzděláním a nezapomeňte na vaše schopnosti a kurzy, které jste absolvovali. Můžete i zmínit své koníčky – pokud jejich výčet podpoří vykreslení vaší osobnosti.

 • Osobní a kontaktní informace: Uveďte své jméno a příjmení (titul), trvalé bydliště, telefonní číslo a e‑mail. A co fotka a datum narození? Fotografie ani váš věk nepatří mezi profesní informace, záleží jen na vás, jestli se rozhodnete je zahrnout. Musíte ale také brát v potaz to, že žijeme ve světě sociálních sítí. Budoucí zaměstnavatel si vaši fotku vyhledá na internetu velmi jednoduše.
 • Pracovní zkušenosti: Této sekci se věnujte nejdéle. Pracovní zkušenosti pište chronologicky, od nejnovější po nejstarší. U každé pozice stručně popište pracovní náplň. Nejvíce se věnujte nejčerstvější pracovní pozici. Prodejte se! Máte roky zkušeností, jste odborník v tom, co děláte. Máte obrovskou přidanou hodnotu pro budoucího zaměstnavatele.
 • Dosažené vzdělání: Do dosaženého vzdělání jen ve stručnosti popište nejvyšší ukončené vzdělání, obor a rok dokončení.
 • Schopnosti a kurzy: Do této sekce patří vše, co vás odlišuje od ostatních uchazečů. Pochlubte se, že umíte anglicky, německy. Zmiňte, že máte řidičský průkaz a aktivně řídíte. Popište, jak jste zdatní v práci s počítačem. A nezapomeňte na zajímavé události a semináře, které jste absolvovali.
 • Vaše zájmy: Pokud chcete, uveďte i činnosti, kterým se věnujete, když zrovna nepracujete. Jste dobrovolník v neziskové organizaci? Rozhodně to nezapomeňte zmínit, jsou to cenné informace, které dokreslí zaměstnavateli obrázek o tom, jaký jste člověk. Se zájmy dodáte životopisu lidštější charakter a náborář si vás snáze zapamatuje.

Nepodceňujte sílu motivačního dopisu

Motivační dopis je důležitou součástí každého výběrového řízení, není to přežitek minulých dob, ale prostředek, jak zdůraznit vaše silné stránky. Umožňuje vysvětlit, proč jste právě vy vhodnými kandidáty. Můžete také ukázat, co vás na dané pozici a společnosti zaujalo.

Stejně jako životopis, i motivační dopis by měl mít jasnou strukturu. Vždy musí obsahovat kontaktní údaje, oslovení (tedy komu motivační dopis píšeme), samotný text dopisu rozdělený do odstavců a na závěr nezapomeňte na rozloučení.

5 rad na závěr, které se vám při psaní životopisu budou hodit:

 • V životopise uvádějte pouze pravdivé informace. Nikdy si nepřidávejte zkušenosti, znalosti ani dovednosti, nezvyšujte jejich úroveň, například v oblasti cizích jazyků.
 • Neposílejte jeden a ten samý životopis. Vždy jej mírně upravte tak, aby co nejvíce odpovídal požadavkům na pozici, o kterou se ucházíte.
 • Ukažte, že se neustále vzděláváte. Moderní doba klade vyšší nároky na uchazeče o práci. Už nestačí jen pracovat. Ukažte, že máte o obor opravdu zájem a že rádi sledujete nejnovější trendy v oboru.
 • Používejte přídavná jména, energetické fráze a silná dějová slovesa. Nevíte, jak na to? Poslechněte si reklamy v televizi, v rádiu a snažte se je napodobit. Prodejte své zkušenosti tak, aby měl dotyčný pocit, že vás ve svém týmu nutně a neodkladně potřebuje.
 • Bez důkladné kontroly životopis ani motivační dopis neodesílejte. Poproste rodinu, aby vám životopis zkontrolovala. A to nejen kvůli gramatickým chybám, ale také kvůli věcným informacím.

TIP: Jaké jsou nejčastější chyby při psaní životopisu nebo jak napsat průvodní dopis, najdete také na blogu neziskové organizace Genixa.

Další články