Jak si vydělat peníze jako student: Víme, jaká smlouva je nejvýhodnější

04. 04. 2022

Ať už si přivyděláváte během studia pravidelně, nebo jen během léta, je dobré se zamyslet, jaká forma pracovní smlouvy je pro vás nejvýhodnější. Jako student se setkáte nejčastěji s termíny DPP a DPČ.

DPP aneb dohoda o provedení práce u studenta

Dohoda o provedení práce je omezená počtem pracovních hodin, pro jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Tento limit platí u jednoho zaměstnavatele. V případě, že uzavřete více dohod u více zaměstnavatelů, bude limit platit u každého zvlášť. Můžete tak bez starosti pracovat na více dohod najednou. Jen si u každého zaměstnavatele hlídejte maximální počet hodin.

DPP je výhodná především v tom, že do částky 10 000 Kč hrubého měsíčního platu neodvádíte státu zdravotní ani sociální pojištění. A to platí pro vás jako zaměstnance, tak i pro vašeho zaměstnavatele. Dohoda o provedení práce je výhodná pro obě strany. A vám jako zaměstnanci se z výplaty strhává jen 15% daň. 

Pokud budete vydělávat více než 10 000 Kč, musíte odvádět sociální a zdravotní pojištění. Naštěstí se nemusíte o nic starat, odvody za vás zařídí zaměstnavatel a vám přijde jen „očištěná“ částka.

DPČ neboli dohoda o pracovní činnosti u studenta

Dohoda o pracovní činnosti se řídí podobnými pravidly, jako byste pracovali na hlavní pracovní poměr. U DPČ nejste limitovaní maximálním počtem odpracovaných hodin, jako v případě DPP. Týdně byste však v průměru neměli pracovat více než 20 hodin za dobu 52 týdnů.

U DPČ kromě daně z příjmů odvádíte pojistné na sociální a zdravotní pojištění, ale to až v případě hrubé měsíční odměny 3 500 Kč a výše. Pro vás i zaměstnavatele je proto výhodnější DPP.

Daňové přiznání, sleva na studenta a růžový papír

První pracovní zkušenost s sebou přináší i první povinnosti odvodů zdravotního a sociálního pojištění. Zdravotní pojištění za studenty platí stát. Sociální pojištění jako student také neplatíte, protože jste osoba bez vlastních příjmů. Pokud však začnete v průběhu studia vydělávat, musíte se o tyto povinnosti postarat.

V případě DPP i DPČ za vás zaměstnavatel odvádí ze mzdy zdravotní a sociální pojištění, pokud přesáhnete stanovenou hranici, o které jsme psali už výše.

A co daně? Každá brigáda podléhá odvodu dani z příjmů fyzických osob ve výši 15 %. Se statusem studenta máte výhodu v podobě daňové slevy na poplatníka a na studenta. Pokud splníte daná pravidla, může být daň nulová.

Stačí, když u zaměstnavatele podepíšete známý růžový papírProhlášení poplatníka k dani z příjmů. Nemusíte se bát, ve většině firem se účetní oddělení postará o vyplnění a vy si formulář jen zkontrolujete a podepíšete. S podepsaným formulářem vám zaměstnavatel vyplatí mzdu v plné výši, protože za vás zmíněnou 15% daň neodvádí. Jen pozor, růžový papír můžete podepsat vždy jen u jednoho zaměstnavatele.

V případě, že prohlášení nepodepíšete, a zároveň si za daný měsíc vyděláte více, než je limit u DPP nebo DPČ, zaměstnavatel vám strhne z výplaty 15% daň.

Je ale možnost, jak tyto peníze získat „zpátky“. V příštím roce si podejte daňové přiznání, ve kterém uplatníte slevy na dani a stát vám část, nebo celou daň vrátí. Požádejte jen zaměstnavatele o to, aby vám vystavil Potvrzení o příjmech ze závislé činnosti, které k přiznání doložíte.

A co když jste měli více brigád v jednom roce, ale souběžně jste nepracovali pro dva a více zaměstnavatelů? Pokud jste u všech zaměstnanců podepsali Prohlášení poplatníka, požádejte po skončení roku posledního zaměstnavatele o roční zúčtování. Nemusíte podávat daňové přiznání a zaplacenou daň vám vrátí poslední zaměstnavatel.

I jako student žádejte vždy o písemnou smlouvu

Předtím, než začnete pracovat, byste měli dostat pracovní smlouvu (dohodu). Bez smlouvy v ruce se vám totiž může stát, že těžce vydělané peníze nikdy neuvidíte. Proto vždy nejpozději v den nástupu požadujte pracovní smlouvu. Práce načerno se vám do budoucna rozhodně nevyplatí.

Co všechno musí správná smlouva obsahovat?

  • Dobu, na kterou se smlouva uzavírá.
  • Popis vaší pracovní činnosti.
  • A to nejsladší nakonec, výše vaší měsíční odměny.

Další články