Ať už si přivyděláváte během studia pravidelně, nebo jen během léta, je dobré se zamyslet, jaká forma pracovní smlouvy je pro vás nejvýhodnější. Jako student se setkáte nejčastěji s termíny DPP a DPČ.
Dohoda o provedení práce je omezená počtem pracovních hodin, pro jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat maximálně 300 hodin za kalendářní rok. Tento limit platí u jednoho zaměstnavatele. V případě, že uzavřete více dohod u více zaměstnavatelů, bude limit platit u každého zvlášť. Můžete tak bez starosti pracovat na více dohod najednou. Jen si u každého zaměstnavatele hlídejte maximální počet hodin.
DPP je výhodná především v tom, že do částky 10 000 Kč hrubého měsíčního platu neodvádíte státu zdravotní ani sociální pojištění. A to platí pro vás jako zaměstnance, tak i pro vašeho zaměstnavatele. Dohoda o provedení práce je výhodná pro obě strany. A vám jako zaměstnanci se z výplaty strhává jen 15% daň.
Pokud budete vydělávat více než 10 000 Kč, musíte odvádět sociální a zdravotní pojištění. Naštěstí se nemusíte o nic starat, odvody za vás zařídí zaměstnavatel a vám přijde jen „očištěná“ částka.
Dohoda o pracovní činnosti se řídí podobnými pravidly, jako byste pracovali na hlavní pracovní poměr. U DPČ nejste limitovaní maximálním počtem odpracovaných hodin, jako v případě DPP. Týdně byste však v průměru neměli pracovat více než 20 hodin za dobu 52 týdnů.
U DPČ kromě daně z příjmů odvádíte pojistné na sociální a zdravotní pojištění, ale to až v případě hrubé měsíční odměny 3 500 Kč a výše. Pro vás i zaměstnavatele je proto výhodnější DPP.
První pracovní zkušenost s sebou přináší i první povinnosti odvodů zdravotního a sociálního pojištění. Zdravotní pojištění za studenty platí stát. Sociální pojištění jako student také neplatíte, protože jste osoba bez vlastních příjmů. Pokud však začnete v průběhu studia vydělávat, musíte se o tyto povinnosti postarat.
V případě DPP i DPČ za vás zaměstnavatel odvádí ze mzdy zdravotní a sociální pojištění, pokud přesáhnete stanovenou hranici, o které jsme psali už výše.
A co daně? Každá brigáda podléhá odvodu dani z příjmů fyzických osob ve výši 15 %. Se statusem studenta máte výhodu v podobě daňové slevy na poplatníka a na studenta. Pokud splníte daná pravidla, může být daň nulová.
Stačí, když u zaměstnavatele podepíšete známý růžový papír – Prohlášení poplatníka k dani z příjmů. Nemusíte se bát, ve většině firem se účetní oddělení postará o vyplnění a vy si formulář jen zkontrolujete a podepíšete. S podepsaným formulářem vám zaměstnavatel vyplatí mzdu v plné výši, protože za vás zmíněnou 15% daň neodvádí. Jen pozor, růžový papír můžete podepsat vždy jen u jednoho zaměstnavatele.
V případě, že prohlášení nepodepíšete, a zároveň si za daný měsíc vyděláte více, než je limit u DPP nebo DPČ, zaměstnavatel vám strhne z výplaty 15% daň.
Je ale možnost, jak tyto peníze získat „zpátky“. V příštím roce si podejte daňové přiznání, ve kterém uplatníte slevy na dani a stát vám část, nebo celou daň vrátí. Požádejte jen zaměstnavatele o to, aby vám vystavil Potvrzení o příjmech ze závislé činnosti, které k přiznání doložíte.
A co když jste měli více brigád v jednom roce, ale souběžně jste nepracovali pro dva a více zaměstnavatelů? Pokud jste u všech zaměstnanců podepsali Prohlášení poplatníka, požádejte po skončení roku posledního zaměstnavatele o roční zúčtování. Nemusíte podávat daňové přiznání a zaplacenou daň vám vrátí poslední zaměstnavatel.
Předtím, než začnete pracovat, byste měli dostat pracovní smlouvu (dohodu). Bez smlouvy v ruce se vám totiž může stát, že těžce vydělané peníze nikdy neuvidíte. Proto vždy nejpozději v den nástupu požadujte pracovní smlouvu. Práce načerno se vám do budoucna rozhodně nevyplatí.
Co všechno musí správná smlouva obsahovat?