Náhradní výživné: Když otec neplatí alimenty

Obsah článku

Matky a výjimečně i otcové dětí, kteří každý měsíc marně čekají na alimenty od bývalých partnerů, mají od roku 2021 o trochu snazší život. Chybějící peníze v rodinném rozpočtu můžou přijít od státu formou náhradního výživného. Jak o něj požádat a jaká jsou pravidla, to se dozvíte na následujících řádcích.

Bohužel to není nic zvláštního. Naopak. Vyživovací povinnost u nás neplní 38 % rodičů, kterým povinnost platit alimenty uložil soud. V drtivé většině, 98 % případů, jde o otce. Neplacení výživného je dokonce třetí nejčastější trestný čin. Český národní sport, dalo by se říct s notnou dávkou ironie.

Že je taková situace neúnosná, si před pár lety uvědomila i vláda a od června 2021 uzákonila novou sociální dávku – náhradní výživné. Pobírat ji může pro své nezaopatřené dítě každý rodič (přesněji řečeno zákonný zástupce), kterému druhý z rodičů buď alimenty neposílá vůbec, nebo jen část. O tyto peníze se pak stát přihlásí rodiči dlužníkovi.

Jak náhradní výživné získat

Nárok na náhradní výživné nevzniká automaticky a vyřídit ho není úplná formalita. Žádosti musí předcházet to, že po druhém rodiči budete alimenty aktivně vymáhat. V praxi to znamená, že podáte buď sami, nebo přes právníka, trestní oznámení na policii, případně návrh na exekuční řízení u soudního exekutora.

Teprve když otce (výjimečně i matku) nepřiměje k nápravě ani exekuce nebo soudní výkon rozhodnutí, přichází na řadu žádost o náhradní výživné. Tu podáte na úřadě práce v místě svého bydliště pro každé nezaopatřené dítě zvlášť. Budete potřebovat i pár dalších dokumentů:

  • Originál nebo ověřená kopie soudního rozhodnutí o výživném nebo dohody schválené soudem
  • Prohlášení, že povinný rodič výživné neplatí (případně například výpis z účtu dokládající, že platí jen částečně)
  • Rodný list nezaopatřeného dítěte (u starších 15 let stačí potvrzení o studiu)
  • Alespoň 4 měsíce starý doklad o tom, že jste podali návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí

Maximální náhradní výživné je 3 000 Kč měsíčně na dva roky

Protože průměrná výše alimentů v Česku je kolem 3 000 Kč měsíčně, podobně vychází i maximální možná náhrada od státu. Ta se počítá jako rozdíl mezi částkou, kterou má povinný rodič posílat a tou, kterou skutečně posílá. Tři tisíce jsou strop – víc nedostanete, i když vám třeba soud vyměřil nadprůměrné výživné a otec neplatí ani korunu.

Svůj nárok na náhradní výživné musíte pravidelně prokazovat každé čtyři měsíce. Chodit vám přitom bude maximálně 24 měsíců, tedy dva roky. A to i když splňujete podmínky pro vyplácení i nadále. Nedá se nic dělat, tak je zákon o výživném napsaný. Do té doby se předpokládá, že soud nebo exekutor donutí povinného rodiče začít platit.