Syndrom vyhoření a jak jej zvládnout

16. 05. 2023

Cítíte se vyčerpaní? Ve stresu? Neustále pod tlakem? Možná je to jen chvilkové rozpoložení a časem to přejde. Možná jde ale o syndrom vyhoření a měli byste svým problémům věnovat pozornost.

Co je syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření je psychický stav vyčerpání, které je důsledkem dlouhodobého stresu. Objevuje se hlavně u namáhavých profesí, jejichž součástí je práce s lidmi, a trpět jím můžou jak zaměstnanci ve veřejném sektoru, tak zaměstnanci ve firmách. Často s ním mívají problém například učitelé, sociální pracovníci nebo třeba manažeři, kteří jsou zodpovědní za své podřízené.

Na syndromu vyhoření je zákeřné hlavně to, že je jeho nástup nenápadný, pomalý a plíživý. Spousta lidí si ho proto nevšimne, dokud není pozdě a syndromem vyhoření už dávno netrpí. Pokud si na sobě tedy všimnete následujících příznaků, zpozorněte.

Příznaky syndromu vyhoření

Příznaky syndromu vyhoření můžou být fyzické i psychické. Nejčastěji mezi ně patří:

  • Dlouhodobá únava
  • Nespavost
  • Pesimismus a cynismus
  • Nechuť k jídlu
  • Zhoršená pozornost a problém se soustředit
  • Pocity beznaděje, vzteku nebo apatie

Lidé, které syndrom vyhoření začíná trápit, se obvykle cítí unavení, přesto nejsou schopní v noci v klidu usnout. Čím unavenější jsou (a čím blíž jim syndrom vyhoření je), tím větší jsou jejich problémy se spánkem.

Někteří přestanou mít ze své práce radost, jiní se do ní musí vyloženě nutit, dalším může být z práce až fyzicky nebo psychicky špatně a při představě, že jdou další den do práce, je ovládá úzkost, špatná nálada. Někdo může dokonce ztratit chuť k jídlu a je čím dál apatičtější.

Podobné pocity může čas od času zažít každý. Jestliže se ale u vás objevují dlouhodoběji, měli byste je začít řešit. Postupem času totiž mohou přerůst do psychických potíží, zároveň je možné, že začnou negativně ovlivňovat nejen vás, ale i vaše okolí – partnera či partnerku, přátele, rodinu.

TIP: Nejste si jistí, jestli jsou vaše problémy natolik vážné, aby šlo o syndrom vyhoření? Na webovém portálu Hedepy, který zprostředkovává online terapie, si zdarma udělejte test od odborníků a výsledek vám napoví.

Jaký je rozdíl mezi syndromem vyhoření a depresí

I když si jsou příznaky syndromu vyhoření a deprese v lecčem podobné, jde o různé typy obtíží a každý z nich si zaslouží samostatnou péči.

Zatímco syndrom vyhoření se typicky projevuje demotivací a vyčerpáním, příznaky deprese jsou v tomto ohledu vyostřenější – člověk trpící depresí zažívá silnou beznaděj, kterou můžou doprovázet sebevražedné myšlenky a sklony.

Takové symptomy se u syndromu vyhoření neobjevují. Neléčený syndrom vyhoření však může v depresi přerůst a oba problémy jsou spolu bohužel provázané.

Muž s depresí

Jak syndrom vyhoření zvládnout

Hlavním a nejdůležitějším krokem, který musíte udělat, je přiznat si, že to, jak se cítíte, není v pořádku. Neomlouvat svou únavu, neříkat si, že časem přejde, ale připustit, že stav, v němž se nacházíte, je nad vaše síly a nechcete v něm dále pokračovat.

Jakmile to uděláte, existuje několik možností:

Změna práce

Pokud cítíte, že vás vaše práce dlouhodobě vysává, je čas na změnu. A nemusí jít jen o změnu v rámci oboru. Můžete začít znovu úplně někde jinde, v prostředí, které vám bude energii dodávat, ne ubírat.

Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy. Novou práci pak můžete hledat třeba na pracovních portálech Jobs.cz nebo Prace.cz, na nichž se nové pracovní nabídky objevují každý den.

Odborná pomoc

Ať už se rozhodnete pro novou práci, nebo ne, určitě je na místa si o vaší situaci popovídat s někým, kdo vás nasměruje nebo s kým budete moct své starosti sdílet.

Terapii a pomoc psychologa dnes (obzvlášť po covidové pandemii, která byla pro nás všechny psychicky náročná) vyhledává čím dál více lidí. Rozhodně se není za co stydět, naopak – přiznat si, že člověk potřebuje pomoc, je projevem velké odvahy a síly.

Na koho se obrátit?

  • Linka první psychické pomoci vás vyslechne, poradí vám a nasměruje vás k dalším krokům. Je zdarma a funguje po celé ČR.
  • Portály HedepyTerap.io nabízejí terapie online. Nemusíte tedy nikam chodit, terapeuta nebo terapeutku si navíc můžete vybrat sami na základě medailonků a videí na webových stránkách.
  • U svého praktického lékaře můžete zažádat o doporučení k psychologovi. Takto nebudete muset za sezení s psychologem platit, protože ho bude hradit pojišťovna.

Syndrom vyhoření a neschopenka – jde to?

Váš praktický lékař vám může pomoct i v jiném ohledu. Pokud určí, že nejste svou práci dále vykonávat, může vám na základě mezinárodní klasifikace nemocí a psychiatrické diagnózy Z730, vypsat kvůli syndromu vyhoření pracovní neschopnost. Někteří lékaři pak vypisují neschopenku spíše na stav vyčerpání.

Další články