Senioři
Jste v důchodovém věku, vaše finance vám sotva stačí na zajištění toho nejdůležitějšího? Cítíte se osaměle?
Do skupiny seniorů, kteří se potýkají s osamělostí, příjmovou chudobou a rezignací na život, spadá 838 000 osob.
Máte pocit, že už máte vše hezké za sebou, a že jste zůstali na všechno sami. Pobíráte důchod, ze kterého ale sotva zaplatíte základní potřeby. Možná máte děti, ale nechcete je s prosbou o pomoc zatěžovat, máte pocit, že jste jen na obtíž.
Moderní, rychle se měnící svět vás děsí, nerozumíte mu, na používání nejmodernějších technologií vás neužije. Možná vás něco bolí, ale nechcete s tím chodit k lékaři. Hlavně abyste nikomu nepřidělávali starosti. Samota vám sice vadí, ale zvykli jste si na ni a nechcete s tím nic dělat.
Možná jste přišli o partnera, o kamarády, ale tvořit nová přátelství je příliš složité, nebo dokonce zbytečné. Uzavíráte se před světem sami do sebe.
Ceny rostou, ale váš příjem je prakticky pořád stejně nízký. Chcete si přivydělat, ale zjišťujete, že potenciální zaměstnavatelé dávají přednost mladším uchazečům. Často tak raději pracujete načerno, protože víte, že je to pro vás jednodušší.
CO MŮŽETE UDĚLAT VY JAKO SENIOR?
Připravujte se na penzi během produktivního věku
Myslete na budoucnost. Už během ekonomicky aktivního života přemýšlejte nad tím, co budete dělat v důchodu. Připravte si plán aktivit, s ohledem na věk a vaši fyzickou kondici, kterým se budete v penzi věnovat. Nezapomeňte však na to, že se vám s první výplatou starobního důchodu rapidně sníží životní úroveň. Spořte si na důchod. Využijte možnost doplňkového penzijního spoření (penzijní připojištění), na které přispívá i stát.
Dohodněte se se zaměstnavatelem na podmínkách setrvání v zaměstnání
Cítíte se na to, že zvládnete pracovat i v důchodovém věku? Dohodněte se se zaměstnavatelem, abyste mohli v pracovním poměru pokračovat i nadále. Vyjednejte si snížení úvazku. Uvědomte si, že jste cenným přínosem pro firmu se svými letitými zkušenostmi. Pokud to není možné, hledejte jinde.
Požádejte o pomoc
Příjmová chudoba se může týkat i vás. Využijete pomoc od státu v podobě sociálních dávek. Využijte příspěvek na bydlení, dávky pomoci v hmotné nouzi a nebo příspěvek na péči. Obraťte se na úřad práce ve vašem městě a nebo využijte poradnu při Radě seniorů ČR. Požádejte s vyřízením příspěvků o pomoc svou rodinu, blízké přátele, případně mladší sousedy, se kterým máte dobré vztahy.
K lékaři a na úřad choďte s doprovodem
Návštěvy u lékaře nebo na úřadě pro vás mohou být stresující a namáhavé, často se může stát, že informace, které dostanete, prostě zapomenete. Netrapte se tím, je to normální. Požádejte rodinu, nebo osobu, které důvěřujete, aby vás doprovodila. Ulehčí vám to život a nebudete muset chodit několikrát se stejnou otázkou.
Využijte výhody sdílené ekonomiky
Ve vašem okolí jistě žije mnoho seniorů, se kterými si můžete navzájem vyměňovat zkušenosti, tipy na přivýdělek. Zkuste oslovit mladé sousedy, jestli nepotřebují občas pohlídat děti výměnou za to, že vám pomohou s těžkým nákupem. Pěstujete na zahrádce ovoce a zeleninu? Domluvte si se sousedkou směnný obchod. Vy jí dáte zeleninu, ona vám poskytne vajíčka. Využijte internet a sociální sítě. Mnohdy se stačí zmínit právě sousedům a známým.
Zapojte se do společenského života
Ve městech i menších sídlech se často pořádají speciální aktivity pro seniory. Terciární vzdělání, kulturní akce jako zvýhodněná promítání kin pro seniory a nebo projekty, které podporují aktivní stáří. Podívejte se na stránky Elpida, nebo na Život90, kde najdete pozvánky na nejrůznější akce pro seniory.
Udržujte vztahy, neuzavírejte se do sebe
Pamatujte, že dobré vztahy jsou klíčem k hezkému podzimu života. V případě konfliktů nepalte mosty, snažte se je řešit. Hádky jsou zbytečné, dobré vztahy oceníte, když budete potřebovat pomoc. Snažte se získávat nové přátele, začněte chodit do knihovny, navštěvujte speciální akce pro seniory.
Nebojte se pracovat
Celý život se těšíme, až budeme mít konečně v důchodu čas na sebe. Pak zjistíme, že vlastně pracovat chceme. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, zkuste si najít práci na zkrácený úvazek. Zaregistrujte se na portále Hlídačka.cz. Můžete hlídat děti sousedce, venčit pejsky, nebo doučovat třeba matematiku. Zkuste se také zeptat na pracovní příležitost v knihovně nebo na úřadě práce v místě vašeho bydliště.
Spojte příjemné s užitečným
Umíte opravovat motorky, hrajete deskové hry, fotíte, rybaříte nebo pěstujete květiny? Jsou to sice aktivity, kterými trávíte volný čas, ale mohou vás živit. Nabídněte své služby na internetu nebo na sociálních sítích. Kromě práce tak poznáte i nové tváře, ze kterých se mohou nakonec stát vaši přátelé.
Přijměte své stáří
Stáří je přirozené, všichni jednou zestárneme. Smiřte se s tím a nestyďte se za to. Snažte se zachovat si důstojnost a samostatnost. Stále jste to vy, kdo rozhoduje o vašem životě.
Možnosti, kam se obrátit pro pomoc a pro radu:
-
- Úřad práce pomůže při hledání zaměstnání.
- Linka seniorů pomáhá seniorům v krizi. Zavolejte na bezplatnou tel. linku: 800 157 157.
- Nadace Krása pomoci nabízí bezplatnou pomoc pro seniory.
- Život 90 podporuje nezávislost u seniorů, na webu najdete i kalendář akcí pro seniory.
- Elpida provozuje vzdělávací centra pro seniory v Praze.
- Armáda spásy pomáhá seniorům přímo doma, poskytují také domov se zvláštním režimem – Domov Přístav.
- Arcidiecézní charita Praha pomáhá seniorům převážně v Praze.
- Právě teď! o.p.s. připravuje pro seniory bezplatné vzdělávací, pohybové a komunitní programy.
Partneři
DOPADY NEVIDITELNOSTI SENIORŮ
Jak se neviditelnost seniorů projevuje?
Kvůli nízkým příjmům se často pohybujete na pokraji ohrožení příjmovou chudobou. Nakupujete proto jen to nejnutnější. Ani málo peněz vám nezabrání finančně podpořit děti a vnoučata. Možná dokonce splácíte jejich dluhy.
Nemáte žádnou finanční rezervu, žijete v neustálé obavě. Vaši psychickou pohodu často narušují i špatné rodinné vztahy. Cítíte se osamělí. Možná jste kvůli pandemii přišli o blízké nebo přátele, a ještě více jste se tak odstřihli od okolního světa.
Kolik stojí vaše Neviditelnost?
- Náklady ze strany jednotlivce v podobě neúspěšného zapojení seniorů na trhu práce činí v průměru 287 000 Kč ročně. Jedinec nemůže pracovat, což ovlivňuje jeho příjem domácnosti.
- Náklady ze strany veřejných rozpočtů z neúspěšného zapojení seniorů na trhu práce jsou v průměru 181 000 Kč. Každý nepracující důchodce je čistým daňovým příjemcem. Státní důchody jsou ve většině případů osvobozeny od daně z příjmů.
CO MOHOU UDĚLAT FIRMY?
Spravedlivý přístup v zaměstnání
Nediskriminujte seniory kvůli jejich věku. Zralý člověk disponuje mnohaletými zkušenostmi, které může předávat mladším zaměstnancům. Stanou se důležitým přínosem do týmu.
Flexibilní pracovní doba
Možnost práce z domova a menší úvazky pomohou seniorům setrvat déle na trhu práce. Umožněte seniorům rekvalifikaci a přesuňte je na pozice, které nejsou tak fyzicky a stresově náročné. Rozložte jejich pracovní kapacitu rovnoměrně.
Tolerance
Současná generace seniorů je generace, které se říká ztracená generace. Prožili většinu svého ekonomického života v komunismu a neměli tak šanci se zabezpečit na stáří. Mohou mít problém s moderními technologiemi. Je jasné, že jim některé věci nepůjdou stejně jako mladším kolegům. Buďte tolerantní a ohleduplní.
Zaměstnanecké benefity i pro seniory
Rodiče a prarodiče má zřejmě většina vašich zaměstnanců. Zkuste se zamyslet, zda jako zaměstnanecký benefit nenabídnout takové výhody, které mohou využívat i senioři. Uspořádejte společný výlet za kulturou. Vyhlašte firemní burzu s nepotřebnými věcmi. Zkuste zapojit i místní komunitu. Fantazii se meze nekladou.
CO MŮŽE UDĚLAT STÁT PRO SENIORY
Motivovat seniory k setrvání na trhu práce
Stát by měl lépe nastavit motivaci k tomu, aby senior zůstal co nejdéle aktivní na trhu práce. Nabízí se například: Automatické zvyšování důchodů pro seniory, kteří ještě v důchodovém věku pracují a přispívají tak do důchodového systému. Stát by měl představit speciální daňové slevy nebo slevy na odvodech pro seniory. Každý důchodce, který pracuje, je ekonomicky čistým společenským přínosem. Důležité je proto neomezovat souběh pobírání starobního důchodu a jiných výdělečných činností.
Podpora práce v důchodovém věku
Zlepšit nastavení podmínek pro seniory v předčasném důchodu tak, aby se nízkopříjmovým seniorům spíše vyplatil návrat na trh práce, pokud jim to jejich zdravotní stav a další podmínky umožňují.
Využít cílovou skupinu už při vyvíjení nových nástrojů
Při plánování nové legislativy nebo zavádění nových nástrojů komunikace veřejnosti se státní správou, které jsou nepochybně nezbytné, jsou velmi málo reflektovány názory dotčených osob. Stálo by za to promyslet, jestli například před spuštěním nového webu neposadit před monitor několik seniorů a nezeptat se jich, jestli je web pro ně přehledný, funkce na něm jsou intuitivně ovladatelné a písmo dostatečně velké. To samé platí třeba při implementaci nového formuláře na čerpání příspěvků či dávek.
Podpora neziskových a komunitních projektů
Podpora neziskových a komunitních projektů ze strany státu se v posledních dekádách velmi zlepšila, přesto je a bude s ohledem na stárnutí populace a aktuální ekonomická nebo zdravotní rizika nedostatečná. Každá efektivně investovaná koruna do této oblasti se společnosti vrátí.
Rychlejší transformace sociálních služeb
Zásadním žádoucím faktorem je navýšení kapacit terénních služeb, jako je osobní asistence a pečovatelská služba. Ačkoli je kladen velký důraz na deinstitucionalizaci (proces, ve kterém dochází k přechodu od ústavní péče k péči poskytované v přirozeném prostředí) z důvodů naplněné kapacity se na mnoho zájemců o tyto služby nedostane. Stát by proto měl podporovat instituce, které se osobní asistencí a pečovatelské službě věnují.