Důchod: Kdy na něj získáte nárok a jak si přilepšit

31. 03. 2022

Odpočinek vykoupený nízkým příjmem. To je realita většiny českých seniorů, kteří konečně odcházejí do penze, často i po více než 40 odpracovaných letech. Dá se z dnešního důchodu vyžít? Mají na něj vůbec nárok všichni? A jak si k němu přilepšit? Pokud se důchodový věk kvapem blíží i vám, máme pro vás pár podnětů k zamyšlení.

O kolik vám v důchodu klesne příjem, vypovídají statistiky. Průměrná česká měsíční mzda v roce 2021 byla 37 839 Kč hrubého, zatímco průměrný starobní důchod jen 15 385 Kč, byť čistého. I bez kalkulačky vidíte, že je to pořádný rozdíl. Vlády se sice snaží valorizovat, co to jde, rozdíl oproti průměrné mzdě se ale i tak dál zvyšuje a v evropském měřítku patří k nejpropastnějším.

Že vám plus minus 15 tisíc měsíčně nepřijde tak hrozných? Možná, jenže i o takové částce si spousta důchodců může nechat jen zdát. Třeba v roce 2020 muselo víc než 120 000 důchodců vyjít s měsíční částkou pod 10 000 Kč, a někdo dokonce nemá na důchod nárok vůbec. Jestli a jaký důchod budete mít, totiž vždy záleží až na posouzení České správy sociálního zabezpečení.

Kdy máte nárok na důchod a co ovlivňuje jeho výši

Pokud jste se narodili po roce 1965, dosáhnete důchodového věku v 65 letech (starší ročníky mají méně přísné podmínky – víc prozradí stránky ČSSZ). Nastavení schválené českou vládou v roce 2017 počítá s tím, že stejná věková hranice bude platit pro muže i ženy, bez ohledu na počet dětí. Obecně pak platí, čím víc let máte odpracováno a čím víc jste brali, tím vyšší důchod vám vyměří. 

Druhým nezbytným předpokladem pro získání nároku na důchod je také aspoň 35 let účasti v důchodovém (sociálním) pojištění. Jinými slovy tolik let musíte mít odpracováno třeba jako zaměstnanec nebo podnikatel. Jako „odpracovaný“ se počítá také čas strávený studiem, výchovou dětí do 4 let, evidencí na úřadu práce nebo pobíráním invalidního důchodu (od III. stupně).

Co se naopak nepočítá, jsou různé brigády, práce na dohodu nebo rovnou „načerno“, ze kterých váš zaměstnavatel žádné pojištění neodvádí. Je dobré na to myslet, než někomu kývnete na melouch s výplatou na ruku.

Co dělat, když na důchod nárok nemáte

Může vám tedy ČSSZ zamítnout žádost o důchod, protože nemáte odpracovaný dostatečný počet let? Ano, stát se to může a nebyli byste sami. Statistiky evidují každý rok zhruba 5 000 Čechů bez nároku na důchod a odborníci varují, že v budoucích letech bude počet odmítnutých žádostí jen a jen stoupat. Zejména pak mezi dlouhodobě nezaměstnanými nebo invalidními důchodci I. a II. stupně.

Pokud si chybějící roky nemůžete napracovat ještě v následujících (už důchodových) letech, obraťte se na úřad práce. Tam váš případ individuálně posoudí a místo starobního důchodu vám pomůžou vyřídit si alespoň některou z dávek sociální podpory (například příspěvek na bydlení) nebo pomoc v hmotné nouzi.

Práce při důchodu: Jak si přivydělat

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že chce více než pětina seniorů do 70 let i nadále pokračovat v podobném pracovním nasazení jako před důchodem. Pokud patříte mezi ně, nic vám nebrání. Jako důchodce se můžete bez problémů nechat zaměstnat, klidně i na plný úvazek. S pracovní smlouvou v kapse vás chrání zákoník práce, takže máte nárok i na dovolenou nebo odstupné.

Jako senioři také smíte provozovat živnost. S ročním ziskem do 93 387 Kč nemusíte odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění, a díky slevě na poplatníka ani daň z příjmu. Co se týče drobných přivýdělků a brigád, na dohodu o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně a dohodu o pracovní činnosti do 3 500 Kč měsíčně jako důchodce také nemusíte platit žádné odvody.

Pokud nastupujete do nové práce, nezapomeňte si vždy pročíst důkladně pracovní smlouvu. Vyhýbejte se nepoctivým zaměstnavatelům, kteří by vás chtěli zaměstnat načerno. A pokud si neste jisti tím, že je smlouva v pořádku, zkuste se obrátit na mladší příbuzné a nebo na pobočku Úřadu práce ČR.

Důchod se blíží? Začněte se připravovat už teď

Může se stát, že kvůli jednomu chybějícímu dokumentu v evidenci ČSSZ vám vypočítají nižší důchod, než zasloužíte. Raději si proto (čím dřív, tím líp) udělejte pořádek v dokumentech. Pečlivě si hlídejte všechna potvrzení o zaměstnání, evidenční listy, diplomy a vysvědčení ze školy, vojenskou knížku, případně třeba rozhodnutí o invalidním důchodu.

A pokud vám to příjem dovolí, stojí za to si na důchod šetřit například v rámci penzijního spoření, které je k tomu přímo stvořené. Založit si ho můžete kdykoli. Nikdy není pozdě, ani jen pár let před odchodem do penze. Výhodou penzijního spoření je, že ke svým vlastním příspěvkům dostáváte až 2 760 Kč ročně státní příspěvek a k tomu daňovou úlevu až 3 600 Kč.

Udržujte dobré vztahy, vyplatí se to

Možná ještě důležitější je ale nezůstat na všechno sám a pečlivě udržovat dobré vztahy se svou rodinou a přáteli. Zdravé sociální zázemí pomůže vaší psychické pohodě, navíc se o něj budete moci opřít, kdykoli budete potřebovat pomoc. Přitom zvednout telefon a zavolat někomu blízkému je něco, co můžete udělat teď hned…

Další články