Co pomáhá na úzkost? Důležité je ji vůbec rozpoznat

25. 10. 2023

Neléčené úzkosti nám můžou bránit v tom, abychom žili plnohodnotně. Psychoterapeutka a koučka Kateřina Brikciová vám poradí, jak se s nimi naučit pracovat, tak aby vás v ničem neomezovaly.

Co je úzkost a jak se projevuje

Úzkost je nepříjemný pocit, který v nás vyvolává strach, obavy a nejistotu. Ve chvíli, kdy nás zachvátí, může nabírat na různé intenzitě – od menšího napětí až po paniku. Úzkost většinou pramení z dlouhodobých problémů.

Úzkost se může projevovat i fyzicky. Mezi její příznaky patří:

  • pocení,
  • zažívací problémy a pocit sevřeného břicha,
  • malátnost,
  • tlak na hrudi a pocity, že se nemůžete nadechnout,
  • svalové napětí,
  • bolesti hlavy a potíže se soustředěním.

Všechno tohle může být natolik nepříjemné, že se situacím, které v nás úzkost spouštějí, začneme časem chtít vyhnout. Úzkostem bychom však neměli ustupovat, ale měli bychom je zpracovávat, hledat jejich pravou příčinu a tu pak řešit.

Co pomáhá na úzkost

Úzkost se může objevit u kohokoliv z nás. Někdy jde o běžnou reakci na stresující situace, ale pokud se stane přetrvávající a obtížně zvladatelnou, může omezovat naši schopnost plnohodnotně žít. Je proto důležité úzkosti pomalu a postupně překonávat. Co všechno s tím může pomoct?

1. Rozpoznání úzkosti

Prvním krokem k překonání úzkosti je rozpoznání toho, že ji vůbec prožíváme a v jakých situacích se tak děje. Úzkost má většinou ještě nějaký skrytý důvod, o kterém často ani netušíme. Zkuste se sami sebe zeptat, proč je vám špatně. Přemýšlejte nad tím, odkud se tyhle pocity berou a čeho přesně se bojíte.

2. Relaxační techniky

Různé relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace a jóga, můžou úzkost odbourat. Soustřeďte na svůj dech a vyzkoušejte různá dechová cvičení, která můžete používat pravidelně během dne nebo kdykoliv v kritických případech, kdy vás úzkost ochromí.

3. Fyzická aktivita

Říká se to odjakživa: ve zdravém těle zdravý duch. A i když už to možná zní jako klišé, ve spoustě případů to platí. Pohyb je člověku přirozený a pomáhá i s úzkostmi.

Nemusíte chodit několikrát týdně do posilovny, stačí si zajít na procházku, zaběhat si, zaplavat si nebo si zacvičit jen tak doma. Díky fyzické námaze se se vám totiž v těle uvolní endorfiny (známé jako „hormony štěstí“) a ty vám s úzkostí pomůžou.

4. Podpora od vašich blízkých

Necítíte se dobře? Mluvte o tom. Nenechávejte si to pro sebe a popovídejte si s kamarádem, kamarádkou, partnerem, partnerkou nebo se svou rodinou. Tím, že svým pocitům dáte tvara pojmenujete je, si utřídíte myšlenky a pocity. Navíc tím získáte i druhou perspektivu na vaši situaci a možná společně přijdete na řešení, které by vás bez cizího názoru nemuselo napadnout.

5. Terapie

Pokud úzkosti zásadně ovlivňují váš život a potýkáte se s nimi bez úspěchu, řekněte si o odbornou pomoc. Není na tom nic trapného ani divného – v dnešní době navštěvuje terapii čím dál víc lidí a psychologa či terapeuta najdete snadno i pomocí internetu. Důležité je zbavit se ostychu a uvědomit si, že pokud se na terapii objednáte, není to žádné selhání, ale naopak projev velké odvahy a ochoty změnit svůj život.

Terapie a psychologové zdarma

V dnešní době existuje spousta možností, jak terapii navštěvovat. Můžete na ni chodit z pohodlí svého gauče a s terapeutem či terapeutkou mluvit pomocí online videohovorů. Takové služby nabízejí například portály Hedepy či Terap.io a platí se za ně.

Hledáte-li terapii či psychologa zdarma, existují poradny nebo tísňové linky, na které můžete zavolat a svůj problém podrobně probrat:

Někteří psychologové taky spolupracují s pojišťovnami. Pojišťovny pak terapie hradí v různé výši – například VZP přispívá na terapie až 5 000 Kč ročně, ČPZP zase 2 500 Kč ročně.

TIP: Na stránkách Terapie.cz najdete přehled, kolik která pojišťovna přispívá, a rovnou si můžete vybrat svého budoucího terapeuta.

Další články