Ztráta zaměstnání: Co dělat, pokud jste přišli o práci

03. 07. 2023

Každý, kdo někdy přišel o zaměstnání, ví, že to není nic příjemného. Jde o složité období, které se bohužel neobejde bez nejrůznějšího vyřizování a papírování. I proto jsme pro vás připravili přehledného průvodce, který vám pomůže se zorientovat v požadavcích úřadu práce nebo vám poradí, jak nové zaměstnání najít co nejjednodušeji.

Ztráta zaměstnání – co teď?

Ať už jste podali výpověď sami, nebo vás propustil zaměstnavatel, nejlepším řešením bude, když se začnete po nové práci poohlížet hned. Některá výběrová řízení trvají dokonce 1–2 měsíce, proto se snažte ze své strany urychlit vše, co půjde.

Začněte tím, že si připravíte (nebo aktualizujete) strukturovaný životopis. Ten pak můžete v jednotné podobě posílat několika firmám najednou. Nebojte se domluvit si více pohovorů zároveň – čím víc možností budete mít, tím lépe se vám poté bude nová práce vybírat.

TIP: Nevíte si rady? Přečtěte si naše články, jak napsat životopisjak se připravit na pohovor.  

Ztráta zaměstnání a nárok na odstupné

Na odstupné máte právo pouze v případě, že vás propustil zaměstnavatel, a to kvůli některému z těchto důvodů:

 • Firma ruší pobočku, ve které pracujete.
 • Firma nebo její část přemisťuje a vy nemůžete s ní.
 • Firma snižuje stavy a propouští zaměstnance kvůli úsporám.
 • Nemůžete svou práci dál vykonávat kvůli nemoci, kterou vám vaše práce způsobila, nebo zdravotnímu úrazu.

Kolik peněz ve svém odstupném dostanete, pak záleží na tom, jak dlouho jste ve firmě pracovali:

 • Méně než 1 rok = odstupné ve výši 1 platu
 • 1–2 roky = odstupné ve výši 2 platů
 • 2 roky a více = odstupné ve výši 3 platů

Odstupné pro vás může fungovat jako finanční rezerva, než si najdete nové zaměstnání. Přestože tedy může být vysoké, snažte se ho použít pouze na nezbytné výdaje (např. nájem či splátka hypotéky, potraviny apod.) a využívat ho tak, aby vám vydrželo co nejdéle.

Kdy a jak se přihlásit na úřad práce?

Pokud si nenajdete novou práci dřív, než vám vyprší výpovědní lhůta, měli byste do 3 pracovních dnů od skončení pracovního poměru zažádat o tzv. zprostředkování zaměstnání na úřadu práce. Pouze v kombinaci s touto žádostí si můžete zažádat i o podporu v nezaměstnanosti, kterou vám bude úřad práce vyplácet. Výhodou je, že už nemusíte na úřad práce chodit osobně. Vše totiž vyřídíte online.

Nárok na podporu a její výše

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste v uplynulých 2 letech odpracovali minimálně 12 měsíců a zároveň jste během této doby odváděli důchodové pojištění (což je součást sociálního pojištění). Počítají se i brigády.

Jak bude vaše podpora vysoká, se pak odvíjí od toho, jak vysoký byl váš průměrný čistý příjem v posledním zaměstnání:

 • První 2 měsíce získáte podporu ve výši 65 % vašeho předešlého výdělku.
 • Během dalších 2 měsíců získáte podporu ve výši 50 %.
 • Po uplynulých 4 měsících bude vaše podpora ve výši 45 %.

Záleží ale taky na tom, jak jste svoje předešlé zaměstnání ukončili. Pokud jste v práci podali výpověď vy, nebo jste se s firmou domluvili na ukončení pracovního poměru dohodou, bude vaše podpora po celou pouze ve výši 45 %. Měsíční maximální výše podpory v nezaměstnanosti pro rok 2023 je 22 798 Kč, což je 0,58násobek průměrné mzdy.

Jak dlouho vám bude úřad práce podporu vyplácet?

 Doba, po kterou budete podporu dostávat, se liší podle vašeho věku:

 • Jste-li mladší 50 let, podporu vám bude úřad práce vyplácet 5 měsíců.
 • Lidé, kteří mají, 50–55 let, podporu dostávají 8 měsíců.
 • Všichni starší 55 let pak podporu získávají 11 měsíců.

Rozhodující je, kolik máte let v den, kdy žádost o podporu v nezaměstnanosti podáváte.

Kde hledat novou práci

Nejlepším a zároveň nejrychlejším místem, na kterém v dnešní době najdete nabídky práce, je bezesporu internet. Sledujte především pracovní portály Prace.czJobs.cz, na nichž si můžete pomocí filtrů nastavit, v jaké lokalitě a za kolik peněz práci hledáte. Vybírat můžete i z různých odvětví. Promyslete si proto, jestli chcete pracovat manuálně, nebo spíš někde v kanceláři. Některé nabídky administrativních pozic jsou vhodné i pro úplné začátečníky v oboru.

Kromě pracovních portálů můžete také využít facebookové skupiny, například skupinu Brigády, práce Praha. Porozhlédněte se, jestli nenajdete i skupinu pro vaše město nebo vesnici, kde žijete.

Některé firmy inzerují volná místa přímo na stránkách úřadu práce.

Lidé, kteří nějakým způsobem přišli o práci, mívají často pocit, že je to jejich selhání – a že by se za to měli stydět. To, že zaměstnání zrovna nemáte, ale žádná ostuda není. Je to součást života a stát se to může každému. Důležité je nenechat se touto skutečností odradit a hledání nové práce nevzdávat.

Snažte se na firmy působit profesionálně, vzdělávejte se a učte se nové dovednosti. A pokud zjistíte, že byste rádi přešli z dosavadního oboru do jiného, využijte možnost rekvalifikace . Díky ní možná přijdete na to, že vás baví obor, o kterém jste dosud neměli vůbec žádné tušení.

Další články