Neexistuje snad nikdo, kdo by před pohovorem nebyl aspoň trochu nervózní. Když se ale dostatečně připravíte, stres z vás částečně opadne a budete mít mnohem větší šanci zazářit. Projděte si našich pár tipů, díky kterým vás na pracovním pohovoru nic nepřekvapí.
Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme! Znamená to, že splňujete hlavní požadavky na pozici a máte reálnou šanci práci získat. Vyhráno ale taky ještě není. Spolu s vámi se do dalšího kola pravděpodobně dostali i jiní kandidáti, se kterými budete o místo soupeřit. Takže teď hlavně neusnout na vavřínech a nic nepodcenit.
Možná, že jste na pohovoru už dlouho nebyli. Nevadí. Nepředstavujte si to jako výslech nebo zkoušení u tabule. Pokud se s takovým přístupem setkáte, berte to jako varovné znamení – tady opravdu pracovat nechcete.
Atmosféra na pohovoru by měla být přívětivá a otevřená, pohovor by měl působit spíš jako přátelský rozhovor, u kterého otázky a odpovědi létají oběma směry.
Aby šlo všechno hladce, připravte si dopředu odpovědi na otázky, které vám na pohovoru druhá strana s největší pravděpodobností položí. Například:
Vaše odpovědi na tyto otázky by se měly opírat o fakta uvedená v životopise, případně v motivačním dopisu. Kromě odpovědí si připravte i pár otázek od vás směrem k zaměstnavateli, ať je vidět, že máte o práci opravdový zájem. Nebojte se zeptat na své budoucí kolegy, na podrobnou náplň práce, na pracovní prostředí, na zaměstnanecké benefity nebo třeba na to, jak ve firmě vypadá typický pracovní den.
TIP: Chcete na firmu zapůsobit hned od začátku? Přečtěte si náš článek, jak napsat životopis. Zjistíte v něm, co v žádném dobrém CV nesmí chybět.
Na pohovor si vezměte elegantní, padnoucí, vyžehlené, ale hlavně čisté a neobnošené oblečení. Pokud na poslední chvíli zjistíte, že nedopnete kalhoty nebo najdete na košili zaschlou skvrnu, nechte je doma a vsaďte raději na čisté džíny a tričko s límečkem. Pro dámy se k pohovoru hodí kostým nebo sukně s halenkou, raději formálnější než odvážnější.
Podobné je to i s botami nebo taškou – čistota a zachovalost nade vše. K elegantnímu oblečení se nejvíce hodí polobotky a aktovka, jestli je však máte ošuntělé a poškrábané, vyměňte je raději za nové tenisky či batůžek v černé nebo jiné nenápadné barvě. Pro dámy i pro pány platí, že na pohovor se hodí uzavřená obuv, žádné sandály, žabky a nazouváky. A to ani v létě.
Vedle oblečení nepodceňte ani celkovou úpravu zevnějšku – vlasy, obočí, nehty, u pánů pak ještě vousy. Na pohovorech často rozhoduje první dojem, který na protistranu uděláte, a na to máte jen jeden pokus.
Ty hlavní, nejdůležitější věci už jsme zmínili: na pohovor se předem připravte a o firmě si něco zjistěte, klidně si udělejte poznámky a ty si s sebou přibalte. A to je vlastně všechno – to důležitější je ve vaší hlavě, vašich zkušenostech a v tom, jak dobře dokážete zapůsobit na svého budoucího zaměstnavatele. Snažte se hovořit klidně a vystupovat profesionálně, s rozumnou dávkou sebevědomí.
Drobnost na závěr: doporučujeme vzít si něco na rozptýlení, kdybyste museli čekat, než přijdete na řadu. Například knihu nebo časopis. Ale pozor, stejně tak se může stát, že půjdete na pohovor rovnou, bez velkého zdržování. Rozhodně tedy přijďte nejméně 5 minut před dohodnutým časem.
Na mzdu (zvykem je bavit se o hrubé, nikoli čisté mzdě) nakonec jistě dojde, takže buďte připraveni. Univerzální recept, jak si vyjednat co nejvíc, neexistuje. Určitě si ale v hlavě ujasněte, o kolik si řeknete a jaká je hranice, pod kterou nepůjdete. Na pohovoru neříkejte rozmezí, nýbrž přesnou částku. Klidně i o pár tisíc vyšší, ať máte při případném vyjednávání kam ustupovat.
Podle odborníků na nábory zaměstnanců se u volby očekávané mzdy nevyplatí přílišné sebevědomí, ale ani přehnaná skromnost. Pokud nevíte, o kolik si říct, odpíchněte se od průměrné mzdy podle vaší profese, regionu, velikosti firmy nebo věkové skupiny.