Jak si dodělat maturitu nebo kurz, který vám pomůže k vyšší výplatě

30. 06. 2023

Hledáte práci, ale pořád nic? Řešením může být rekvalifikace nebo vyšší vzdělání. Ve spoustě inzerátů dnes totiž narazíte na to, že k práci potřebujete minimálně maturitu.

Jak si dodělat maturitu

Jak si dodělat maturitu, když máte základní vzdělání nebo výuční list

Prvním krokem by pro vás měl být výběr školy, kde si chcete maturitu dodělat. Porozhlédněte se po školách ve vašem okolí a navštivte jejich webové stránky, na kterých najdete bližší informace.

Záleží především na tom, jestli se na školu máte v plánu hlásit s dokončeným základním vzděláním, nebo s výučním listem.

Pokud se základním vzděláním, budete studovat střední školu od prvního ročníku. Pokud s výučním listem, můžete si vybrat, jestli začnete střední školu od začátku (a pak si můžete vybrat z jakéhokoliv oboru), nebo budete pokračovat v tzv. nástavbovém studiu (a pak musíte pokračovat ve stejném oboru).

Jak dlouho trvá dodělat si maturitu

Střední školy dávají studentům na výběr v tom, jestli chcete studovat denní, nebo dálkové studium. V rámci denního studia budete muset chodit do školy každý den, v rámci dálkového pak budete vypracovávat úkoly z domova a jednou za čas dojíždět do školy třeba na víkendové nebo večerní studium.

To, jak dlouho bude vaše studium trvat, záleží na tom, jestli budete studovat SŠ od prvního ročníku, nebo budete pokračovat nástavbovým studiem.

  • Dodělání celé SŠ – trvá zhruba 4–5 let
  • Dodělání nástavby – trvá zhruba 2–3 roky

Ještě než si vyberete konkrétní školu, položte si několik otázek:

  • Přijímá škola studenty bez přijímacích zkoušek, nebo přijímací zkoušky požaduje?
  • Jak daleko je škola od vašeho bydliště? Budete do ní jezdit vlakem, autobusem či autem?
  • Má škola dobrou pověst?

Všechny tyto informace najdete po chvilce hledání na internetu. Na některé z nich se taky můžete zeptat přímo školy – telefonicky nebo e‑mailem.

Jak na rekvalifikaci

Co je rekvalifikace a kdo ji platí

Rekvalifikací získáte novou kvalifikaci pro práci. To znamená, že můžete pracovat v novém oboru (jiném, než ve kterém jste doteď pracovali), aniž byste si museli dodělávat střední nebo vysokou školu.

V podstatě to znamená, že budete nějakou dobu navštěvovat vzdělávací kurzy, na jejichž konci pak získáte certifikát, že jste schopni danou práci vykonávat. Dobrou zprávou je, že za vás rekvalifikaci může zaplatit úřad práce. Pokud však rekvalifikaci nedokončíte, budete muset náklady za rekvalifikaci zaplatit vy.

Jak vám může při rekvalifikaci úřad práce pomoci

Abyste mohli na své rekvalifikaci začít, musíte být nahlášení na úřadu práce jako zájemce o práci. Úřad práce vám pak doporučí rekvalifikační kurzy, z nichž si vyberete ten, který pro vás má největší smysl. Hlavním cílem rekvalifikace totiž je, abyste po ní mohli ihned nastoupit do nové práce.

Během doby, kdy budete na rekvalifikaci docházet, vám bude z úřadu práce chodit také finanční podpora. Tu při rekvalifikaci dostanete ve výši 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku, který jste měli ve svém bývalém zaměstnání. Rekvalifikační kurz trvá většinou zhruba 2–3 měsíce.

TIP: Podmínek, které musíte pro získání podpory během rekvalifikace splnit, je trochu víc. Pročtěte si je přímo na webových stránkách úřadu práce.

Nabídka rekvalifikačních kurzů

Rekvalifikační kurzy se dělí na ty, které vám uhradí úřad práce, a ty, které si zaplatíte sami:

Rekvalifikace vs. studium

Kdy je lepší si dodělat maturitu a kdy je lepší začít s rekvalifikací? Mezi obojím jsou zásadní rozdíly:

RekvalifikaceStudium
Trvá zhruba 2–3 měsíceTrvá zhruba 2–5 let
Platí se (ale může ji za vás platit i ÚP)Je zdarma
Dá vám spíš základní znalostiProvede vás oborem do hloubky

Než se pro jednu z variant rozhodnete, zeptejte se sami sebe, kolik času chcete svému vzdělání věnovat, jaké finanční prostředky na to (ne)máte a jak moc chcete do daného oboru proniknout.

Dá se studium či rekvalifikace skloubit s rodinou?

Dá. Jen je důležité hledat cesty, jak na to. Nejprve si promyslete, jaké jsou vaše možnosti. Kolik hodin týdně byste studiu zvládli věnovat? Měli byste na něj čas během večerů nebo o víkendech? Zvládli byste do školy docházet každý den, nebo by bylo vaší jedinou možností dálkové studium?

Pokud vychováváte děti, domluvte se s partnerem či partnerkou na tom, aby vám dopřál/a alespoň několik hodin týdně, které pro studium využijete. Může například vzít děti ven, a vám tak dát prostor na učení a plnění úkolů. Mít na studium klid je totiž zásadní.

Nebojte se poprosit o pomoc i vlastní rodiče. Čím víc lidí vám bude s výchovou pomáhat, tím více času na školu získáte. Potřebujete si také uchránit i čas na odpočinek a volnočasové aktivity, které byste kvůli studiu neměli zanedbávat. Pokud byste se totiž dlouhodobě přetěžovali, můžete se začít potýkat se syndromem vyhoření.

5 tipů, jak zvládnout studium s rodinou

  1. Naplánujte si, kdy se budete studiu věnovat. Můžete si na něj vyhradit třeba hodinu denně každý večer. Nebo naopak hned po ránu, když rodina vyrazí do školy a do práce.
  2. Domluvte se s blízkými na pomoci a péči o domácnost a děti. Pokud vychováváte děti bez partnera či partnerky, poproste o pomoc své rodiče.
  3. Zbavte se rušivých vjemů. Jakmile přijde na učení čas, vypněte televizi, odložte mobil a sociální sítě a soustřeďte se na učení. Třeba s oblíbenou hudbou v uších.
  4. Najděte si parťáka nebo parťačku. Ve dvou se to lépe táhne i studuje. Když k sobě budete mít někoho, s kým budete moct řešit studijní trable, budete se cítit mnohem lépe a v těžkých chvílích se vzájemně podpoříte.
  5. Dopřejte si čas na odpočinek. Pokud budete nad učivem sedět několik dní vkuse, pomůže vám, když se půjdete projít ven. Hlava si odpočine a vy načerpáte sílu (což se hodí obzvlášť den před zkouškou).

Další články