Komunitní centrum ŽIVOTa 90 se chystá na další semestr! Ani o prázdninách ale dveře seniorům nezavírají

21. 07. 2023 | Tisková zpráva

Zatímco děti si v červenci a srpnu užívají zasloužený odpočinek od školy, kroužků a kurzů, senioři letní vyžití často hledají. V ŽIVOTě 90 jim ho nabízí po celý rok a výjimkou nejsou ani letní prázdniny. Nabídka kurzů a jednorázových akcí je sice v létě v porovnání se zbytkem roku skromnější. I tak si ale senioři mohou zacvičit nebo relaxovat při výtvarném kurzu a naladit se na zimní semestr, do něhož se mohou hlásit od 21. srpna.  S přípravou prostor na prázdninový režim a s organizací letní slavnosti k zakončení semestru pomohli dobrovolníci z Provident Financial. Společnost navíc podpořila ŽIVOT 90 částkou 50 000 Kč.

Komunitní centrum žije i v letní pauze

Do Komunitního centra ŽIVOTa 90 pravidelně míří okolo 300 seniorů za kulturním i sportovním vyžitím. Senioři, kterým organizace nabízí pomocnou ruku i v náročných životních situacích, si do budovy na Praze 1 mohou přijít zacvičit, studovat jazyky, scházet se s vrstevníky i rozvíjet svou kreativitu. „Naše kurzy běží v univerzitním režimu, tedy v letním a zimním semestru. Aktuálně připravujeme program toho zimního, do něhož se zájemci mohou hlásit již od 21. srpna,“ uvádí Ľubica Bábek Melcerová, která má program Komunitního centra na starosti. Zatímco si ale vysokoškolští studenti před začátkem nového semestru užívají zaslouženého volna, klienti Centra si mohou letní program zpestřit kurzem či cvičením. „Zájemci si mohou i o letních prázdninách vyrazit na společnou procházku, zapojit se do výtvarného kurzu nebo si zacvičit Pilates, Jógalates, Tai Chi nebo Jógu,“ doplňuje Bábek Melcerová

S přípravou slavnostního ukončení semestru pomohli dobrovolníci z Providentu

Podporovatelem ŽIVOTa 90 je i společnost Provident Financial, iniciátor projektu Neviditelní, jehož je organizace také součástí. Právě dobrovolníci Providentu se podíleli i na přípravě předprázdninové rozlučky spojené s koncem semestru. Ruku k dílu přidali i při potřebných opravách a výmalbě. V rámci této akce navíc provozní ředitelka organizace převzala z rukou Viktora Boczána, generálního ředitele Provident Financial finanční dar 50 000 Kč, který poputuje na podporu sociálního poradenství pro seniory i neformálně pečující.  „S organizací ŽIVOT 90 spolupracujeme poslední tři roky na projektu Neviditelní, který se snaží zlepšovat situaci lidí, jež ve společnosti často nejsou vidět, ale ani slyšet. A senioři k těmto ohroženým skupinám bezesporu patří. Jsme proto rádi, že můžeme finančně i vlastními silami podpořit organizaci, která pracuje na tom, aby si senioři svůj podzim života mohli užívat naplno, bez zbytečných trápení a jsem upřímně hrdý na obětavost svých kolegů, kteří dobrovolně a s nadšením pomáhají tam, kde je třeba.“ uvádí Viktor Boczán. „My moc děkujeme Providentu za to, že na nás myslí dlouhodobě, že k nám přišli vymalovat i za to že pomohli s organizací letní akce. Zkrátka dělají věci, které možná na první dobrou nejsou tak lákavé, ale jsou stejně důležité. Jen na ně prostě nezbývá čas,“ uzavírá Jaroslav Lorman, ředitel ŽIVOTa 90.

O ŽIVOTě 90

ŽIVOT 90 je průvodcem seniorů, když jsou v plné kondici, mají spoustu nápadů a chuť se realizovat. Je s nimi ale i tehdy, když je začínají zrazovat fyzické i psychické síly. Podporu nabízí i těm, kteří o ně pečují. Cílem ŽIVOTa 90 je především podporovat nezávislost u starších lidí a pomáhat jim, aby ve všedních povinnostech byli co nejsamostatnější, nevzdávali se vlastního úsudku a rozhodování a nepřestávali se podílet na společenském životě. ŽIVOT 90 poskytuje několik typů služeb: Tísňovou péči NADOSAH, Linku důvěry Senior telefon, , Poradenské centrum, Odlehčovací službu, Pečovatelskou službu, Ergoterapii, Fyzioterapii a také provozuje Komunitní centrum. Více informací na: www. zivot90.cz

O projektu Neviditelní

Projekt vznikl v roce 2020 s cílem upozornit veřejnost na důležité celospolečenské téma a zlepšit životní podmínky Neviditelných. Jedná se o skupiny lidí, kteří propadávají systémem veřejné pomoci a českou ekonomikou. Pro každou skupinu Neviditelných odborníci připravili doporučení, která pomohou k vystoupení z bludného kruhu neviditelnosti.  Radí, jak mohou sami Neviditelní zlepšit svou situaci, co mohou udělat firmy jako zaměstnavatelé a jak by se měl změnit systém veřejné pomoci. Neviditelní jsou společným projektem společnosti Provident Financial, Spotřebitelského fóra a Centra ekonomických a tržních analýz CETA, zapojeno je víc než 10 neziskových organizací. Hloubkové rozhovory se zástupci Neviditelných prováděla společnost Confess. Podrobné informace najdete na www.neviditelni.org.

Další tiskové zprávy