Na pomoc obětem povodní se okamžitě zmobilizovaly státní orgány i humanitární organizace. Pokud jste se i vy ocitli v nesnázích, poradíme, kam se můžete obrátit pro pomoc. Ať už potřebujete materiální, finanční nebo psychologickou pomoc.
Pokud potřebujete odklidit následky povodní na svém vlastním majetku, jde o důležitou osobní překážku v práci. To znamená, že vám váš zaměstnavatel může poskytnou pracovní volno – ale bez náhrady mzdy (případně si zmeškanou dobu můžete nadpracovat).
To samé platí i v případě, když si musíte vyřídit nutné osobní záležitosti v souvislosti s povodněmi. Pokud tedy potřebujete zařídit něco na úřadu, nebo vyřešit pojistku s pojišťovnou, může vám zaměstnavatel udělit pracovní volno. Počítejte ale s tím, že byste zaměstnavateli měli doložit, na co přesně potřebujete pracovní volno využít. Stejně tak je potřeba doložit, na jak dlouho volno potřebujete.
A co když nemůžete děti poslat do školy? V případě, že se o dítě do desíti let věku nemůžete postarat jiným způsobem (třeba hlídáním ze strany prarodičů), máte nárok na neplacené volno – ve formě ošetřovného. Tuto dávku můžete čerpat maximálně 9 kalendářních dnů. (Jako samoživitel můžete ošetřovné využít až na 16 kalendářních dnů.) Výše ošetřovného za den pak činí 60 % z denního vyměřovacího základu.
Jak vyřídit ošetřovné? Mrkněte do článku: Příspěvky na děti – na co všechno máte nárok.
Zasáhly vás povodně a je vám těžko na duši? Nebuďte na to sami, obraťte se na Linku bezpečí, která nabízí bezplatnou psychologickou poradnu na telefonním čísle 116 111.
Tento jednorázový příspěvek má rodinám v nouzi pomoci překlenout těžké období a slouží k zajištění základních životních potřeb. Můžete získat až 72 900 Kč a v případě, že podáte kompletní žádost můžete tento příspěvek získat ještě tentýž den.
K jeho získání musíte doložit své příjmy. Na základě výše příjmů pak můžete dostat třeba jen určitý podíl z maximální částky. O příspěvek můžete požádat v rámci úřadu práce v místě, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu.
Veškeré informace o tom, jak mimořádnou okamžitou pomoc získat, najdete na stránkách Úřadu práce. Generální ředitel Úřadu práce také uvedl, že do terénu vyjedou mobilní týmy, u kterých si mohou lidé o příspěvek zažádat.
Charita Česká republika poskytuje pomoc ve formě:
Pro pomoc slouží speciální nonstop krizová linka +420 737 234 078. Obrátit se ale můžete rovnou na pobočky v daných regionech:
Veškeré další užitečné informace naleznete na webových stránkách Charita ČR.
Týmy terénních pracovníků Člověka v tísni zasahují přímo v místech postižených záplavami. Obrátit se ale můžete také na povodňovou help linku na tel. čísle: 770 600 800 nebo na e-mail: info.povodne@clovekvtisni.cz každý den od 9-18 hodin. Nabízejí sociální poradentství, ale také vám pomohou se zorientovat v tom, jak byste měli postupovat.
Další informace najdete na webových stránkách Člověka v tísni.
Dobrovolníci na místě zapůjčují vysoušeče nebo ochranné pomůcky. Speciální KIP týmy (Komunitní Intervenční Psychosociální týmy) zase na místě poskytují materiální pomoc, ale i psychickou podporu při zvládání dopadu povodní.
Českobratrská církev evangelická zřídila povodňovou infolinku: 242 487 826
Pokud vás povodeň nezasáhla, ale rádi byste pomohli, zapojte se jako dobrovolníci prostřednictvím ČCE.