„Nepracujte na černo,“ to je taková knížecí rada. Když už do toho ale jdete, třeba protože nemáte moc na vybranou, měli byste znát všechna rizika a nevýhody. Hrozící pokuta 100 tisíc korun, to už je pořádná čára přes rozpočet.
V roce 2021 odhalil Státní úřad inspekce práce 3 295 nelegálních pracovníků. Lidí, kteří u nás pracují načerno, je s největší pravděpodobností mnohem, mnohem víc. A zdaleka nejen v oborech stavebnictví, pohostinství a zemědělství, které v posledních letech musejí spoléhat na zahraniční pracovní sílu.
Je jasné, proč se nepoctivým zaměstnavatelům práce na černo zamlouvá. Neplatí se z ní žádné daně a odvody, takže vyjde o dost levněji. Navíc s ní nesouvisejí žádné papírování, povinnosti ani závazky jako zkušební doba, výpovědní lhůta nebo placená dovolená. A dokud mají šéfové dost lidí ochotných pracovat, nemusejí se o ně nijak zvlášť starat.
Ústní dohoda a peníze na ruku mohou být lákavé také pro samotné pracovníky. Třeba ti, kdo by z oficiálně vydělaných peněz museli splácet dluhy a exekuce. Nebo pro oficiálně nezaměstnané, kteří kvůli drobnému přivýdělku nechtějí přicházet o podporu. A nakonec i pro ty, kteří by těžko sehnali normální práci a potřebují nutně peníze.
Na černo je každá práce bez pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti (u cizinců i bez povolení k pobytu a zaměstnání). Nelegální je i to, pokud pracujete třeba oficiálně za minimální mzdu a zbytek dostáváte v hotovosti.
Nebojte se na svá pracovní práva zeptat třeba právní poradny při Úřadu práce ČR nebo na infolince Ministerstva práce a sociálních věcí 221 921 111. Nikdy se nenechte k práci ve stínové ekonomice nutit – může se stát, že za to vy nakonec ponesete odpovědnost. Pokud nedůvěřujete státním úřadům, můžete se obrátit třeba na Lidé v nouzi Diakonie.