Proč se nevyplatí práce na černo

16. 05. 2022

Nepracujte na černo,“ to je taková knížecí rada. Když už do toho ale jdete, třeba protože nemáte moc na vybranou, měli byste znát všechna rizika a nevýhody. Hrozící pokuta 100 tisíc korun, to už je pořádná čára přes rozpočet.

V roce 2021 odhalil Státní úřad inspekce práce 3 295 nelegálních pracovníků. Lidí, kteří u nás pracují načerno, je s největší pravděpodobností mnohem, mnohem víc. A zdaleka nejen v oborech stavebnictví, pohostinství a zemědělství, které v posledních letech musejí spoléhat na zahraniční pracovní sílu.

Proč vlastně práce na černo existuje

Je jasné, proč se nepoctivým zaměstnavatelům práce na černo zamlouvá. Neplatí se z ní žádné daně a odvody, takže vyjde o dost levněji. Navíc s ní nesouvisejí žádné papírování, povinnosti ani závazky jako zkušební doba, výpovědní lhůta nebo placená dovolená. A dokud mají šéfové dost lidí ochotných pracovat, nemusejí se o ně nijak zvlášť starat.

Ústní dohoda a peníze na ruku mohou být lákavé také pro samotné pracovníky. Třeba ti, kdo by z oficiálně vydělaných peněz museli splácet dluhy a exekuce. Nebo pro oficiálně nezaměstnané, kteří kvůli drobnému přivýdělku nechtějí přicházet o podporu. A nakonec i pro ty, kteří by těžko sehnali normální práci a potřebují nutně peníze.

Na černo je každá práce bez pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti (u cizinců i bez povolení k pobytu a zaměstnání). Nelegální je i to, pokud pracujete třeba oficiálně za minimální mzdu a zbytek dostáváte v hotovosti.

Rizika a nevýhody práce na černo

  • Nikdo za vás neplatí sociální a zdravotní pojištění– Zatímco v pracovním poměru za vás obě pojištění platí zaměstnavatel, u práce na černo je to jen na vás. Pokud si nepřispíváte sami, nemůžete se pak divit, až vám mimo jiné budou chybět odpracované roky do nároku na důchod. V budoucnu také nemusíte splňovat podmínky na podporu v nezaměstnanosti a na rodičovský příspěvek.
  • Bez smlouvy nemáte žádnou jistotu – Zaměstnavatel vás má v hrsti, klidně vás vyhodí z hodiny na hodinu a bude mu to fuk. Pod pohrůžkou, že nedostanete své peníze, pak možná budete muset přistoupit i na pracovní podmínky, se kterými byste jinak nikdy nesouhlasili.
  • Zapomeňte na zaměstnanecké výhody – Žádná zkušební a výpovědní doba, žádná placená dovolená, nemocenská, odškodnění za pracovní úraz a podobně. Výhody, které jsou v jakékoli oficiální práci, i té nejhůř placené, samozřejmé ze zákona.
  • Nikdo vám nepomůže – Pokud zaměstnavatel neplní dohody, zpožďuje se s placením nebo vás rovnou ošidí, nemůžete se jen tak obrátit na policii ani jiné státní úřady. Nahlášením nelegálního zaměstnavatele byste totiž šli i sami proti sobě.
  • Nahlášení a kontrola úřadů vás může přijít draho – Státní inspekce práce vám jako zaměstnanci na černo může vyměřit pokutu až 100 000 Kč. (Ještě větší pokuta hrozí tomu, kdo vám práci dává). Jako zaměstnanec na černo také můžete přijít o pobíranou podporu v nezaměstnanosti.

Jak vystoupit ze stínové ekonomiky

Nebojte se na svá pracovní práva zeptat třeba právní poradny při Úřadu práce ČR nebo na infolince Ministerstva práce a sociálních věcí 221 921 111. Nikdy se nenechte k práci ve stínové ekonomice nutit – může se stát, že za to vy nakonec ponesete odpovědnost. Pokud nedůvěřujete státním úřadům, můžete se obrátit třeba na Lidé v nouzi Diakonie.

Další články