Nízkopříjmové domácnosti

Snažíte se každý měsíc uživit rodinu, ale vycházíte s penězi jen tak tak?

Mezi domácnosti, které mají problémy s příjmy, spadá až 1 269 000 osob.

Jste neustále vyčerpaní. Chodíte z práce do práce, ale stejně si nemůžete dovolit vše, co byste chtěli a potřebovali. Každý měsíc jste rádi, když vůbec zaplatíte to nejnutnější. 

Snažíte se šetřit, ale na žádné úspory vám peníze nezbývají. Občas si proto musíte půjčit od známých. Stydíte se za to, ale jinou možnost nemáte.

Svým dětem byste rádi dopřáli to nejlepší. Nemůžete si to však dovolit. Nemáte ani prostředky na to, abyste jim zaplatili školní kroužky.

Kvůli pandemii se vaše situace ještě zhoršila. Před ní to také nebylo jednoduché, ale teď vám to připadá ještě horší. Možná jste přišli o práci, možná o ni přišel váš partner nebo partnerka.

Máte strach z budoucnosti. S narůstajícími cenami všeho kolem nevíte, jak zvládnete zaplatit své výdaje.

CO MŮŽETE JAKO NÍZKOPŘÍJMOVÁ DOMÁCNOST UDĚLAT?

Přiznejte si, že potřebujete pomoct

Někdy je toho prostě víc, než dokážete unést. Není nic špatného na tom přiznat si, že se psychicky necítíte dobře. Najděte si někoho, s kým můžete svou situaci sdílet. Možná vám budou stačit přátelé, ale nebojte se obrátit i na terapeuty či psychology, kteří vám pomůžou najít cestu, jak z toho ven. Když budete o svých potížích mluvit, uleví se vám.

Využijte výhody sdílené ekonomiky

Na sociálních sítích je spousta skupin, kde si lidé navzájem půjčují nebo prodávají věci, které už nepotřebují. Může jít třeba o starší oblečení či nepoužívanou elektroniku. Využijte toho. Ne vše musíte mít nové. V komunitách taky najdete lidi, kteří jsou v podobné situaci jako vy a dají vám cenné rady – o postupu při vyřizování přídavku na děti nebo o možnostech přivýdělku v okolí.

Vezměte místo, které se vám nabízí

Každý chce mít práci, která ho baví. Někdy se ale ocitneme v situaci, kdy musíme slevit ze svých nároků. Nastupte tedy alespoň přechodně do práce, která je k dispozici hned. Nejen, že získáte stálý příjem, ale taky půjdete příkladem svým dětem. A jestli se bojíte práce na směny či o víkendech, nevzdávejte to předem. Pracovníků je nyní nedostatek, a tak se vám budou snáze vyjednávat lepší podmínky.

Naučte se lépe zacházet se svými penězi

Udělejte si přehled příjmů a výdajů na celý měsíc. Rozdělte si výdaje na nezbytné (např. nájem, potraviny, potřeby pro dítě, energie, internet, telefon, pohonné hmoty) a ty, které už jsou navíc (např. online hry, jídlo z restaurace, oblečení). Na těch, které tolik nepotřebujete, se pak snažte víc šetřit.

Přemýšlejte o tom, jak zvýšit příjmy domácnosti

Pokud ani po úpravě rodinného rozpočtu stále nevycházíte s příjmy, zvažte například brigádu na pár dní v týdnu. Nemůžete někomu pohlídat děti nebo pomoct s úklidem? Nepotřebuje někdo z vašeho okolí výpomoc ve firmě? Poptejte se. Řada Neviditelných zjistila, že si zvládnou vydělávat i svými koníčky. Baví vás plést? Poptávka po originálním oblečení je vysoká. Chodíte rádi na ryby? Můžete zaučovat začínající rybáře. Zamyslete se, jestli by se nějaká činnost, která vás baví, nedala využít podobně.

Využijte pomoc odborníků

Využijte na maximum možnosti, které vám nabízí veřejný sektor, popřípadě soukromý sektor. Poraďte se s odborníky (např. v Poradně při finanční tísni), jak svou situaci zlepšit. Existují i neziskové organizace, které vám finančně pomůžou – například s hrazením kroužků nebo obědů ve školách vašich dětí.

Zvažte stěhování za prací

Někdy je nový začátek to pravé řešení. Podívejte se, jestli byste si nenašli práci v jiném regionu. Pokud najdete takový, kde je ve vašem oboru nedostatek zaměstnanců, možná vám nový zaměstnavatel pomůže vyřešit i další záležitosti – třeba bydlení.

Sledujte aktuální informace

V současné době reaguje veřejný sektor třeba na růst cen energií, nedostupné bydlení a další problémy. Buďte v obraze a zjišťujte si, jestli náhodou nenabízí pomocnou ruku i tam, kde byste sami potřebovali.

Kde vám pomůžou?

Partneři

Zajíček na koni
Respondeo
Zajíček na koni

DOPADY NEVIDITELNOSTI NÍZKOPŘÍJMOVÝCH DOMÁCNOSTÍ

Jak se neviditelnost projevuje?

  • Příjmy v domácnosti pokryjí základní životní potřeby, ale nic víc. Lépe placenou práci se vám nedaří najít.
  • Nemáte žádnou finanční rezervu, a když se vám pokazí auto nebo domácí spotřebič, musíte si půjčit od známých nebo širší rodiny, na bankovní půjčku nebo hypoteční úvěr nedosáhnete.
  • Přestože byste chtěli, nemůžete svým dětem dopřát to, co mají jejich spolužáci. Nezbývají vám peníze na školní kroužky ani na letní tábory.
  • Během koronavirové pandemie jste ztratili zaměstnání nebo si finančně pohoršili. Cítíte se neustále ve stresu a kvůli narůstajícím cenám máte strach z budoucnosti.
  • Máte pocit, že jste selhali, stydíte se požádat o pomoc a podpora často nepřichází ani od širší rodiny či od rodičů. Ve chvíli, kdy se však rozhodnete, že pomoc vyhledáte, vůbec netušíte, kde ji najdete.

Kolik stojí vaše Neviditelnost?

  • Náklady na straně nízkopříjmové domácnosti činí v průměru až 134 300 Kč ročně oproti průměrné domácnosti se započítanými všemi formami příjmů (mediánová domácnost). Tyto rodiny se neustále strachují, že se něco rozbije nebo bude potřeba větší výdaj, který si nemůžou dovolit.

 

  • Ekonomické náklady ze strany veřejných financí na jednoho zástupce skupiny dosahují až 241 400 Kč ročně kvůli nižším odvodům do veřejných rozpočtů.

CO MOHOU UDĚLAT FIRMY?

Flexibilní práce

Matky nebo otcové z nízkopříjmových domácností se často musejí starat o děti a nemůžou být v práci na plný úvazek. Někteří by přivítali ještě vedlejší příjem ke stávajícímu zaměstnání. Buďte v tomto ohledu flexibilnější. Když zavedete zkrácené úvazky nebo brigády, dáte Neviditelným šanci odrazit se ode dna.

Nábor zaměstnanců i mimo region

Pokud potřebujete nové lidi a máte pocit, že je jich na trhu ve vašem regionu málo, poohlédněte se za jeho hranicemi. Spojte se s úřadem práce a vyhledávejte zaměstnance v celé republice. Můžete jim nabídnout pomoc s přestěhováním rodiny nebo sehnat krátkodobé ubytování.

Půjčky pro zaměstnance

Takové půjčky by mohly mít přívětivější podmínky než klasické půjčky na finančních trzích. Pomohly by Neviditelným vyřešit složitou finanční situaci a zároveň by přirozeně posilovaly reputaci firmy mezi jejími zaměstnanci.

Vzdělávací workshopy

Vzdělávejte zaměstnance ve finanční a právní gramotnosti. Snížíte tím šanci, že se dostanou do finanční tísně. Nezapomeňte, že když je zaměstnanec spokojený a úspěšný v rodinném životě, bude i v tom pracovním.

Podpora udržitelného přístupu k životu 

Mnoho vašich zaměstnanců čas od času vyhodí věci, které by se daly znovu použít. Řekněte jim, ať je raději přinesou do práce a spojte se s neziskovkami, nábytkovými bankami nebo re-use centry. Ty darují použité věci lidem, kteří je potřebují. Zaměstnanci budou mít navíc dobrý pocit z toho, že někomu pomohli.

CO MŮŽE UDĚLAT STÁT?

Podpora půjček pro nízkopříjmové rodiny

Nabízí se celá řada nástrojů. Třeba finanční pomoc u úročení úvěrů či poskytnutí garance za tržní úvěr. Úvěry mohou být spjaty s bydlením nebo investicí do vzdělání – jak u dětí, tak u rodičů. Tyto parametry by se daly nastavit prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení. Komerční subjekty by pak díky garanci ze strany státu viděly v nízkopříjmových klientech nižší riziko.

Podpora flexibilní práce 

Zkrácené nebo flexibilní pracovní úvazky či sdílená pracovní místa v Česku stále chybí, přitom by nízkopříjmovým rodinám přinesly příjem a možnost skloubit práci s rodinou. Aby je firmy začaly nabízet ve velkém, mohl by jim stát výměnou za to poskytovat slevu na pojistném. Už v minulosti to navrhovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podpora koníčků pro děti

Jedním z největších problémů nízkopříjmových domácností je to, že nemají dostatek peněz na volnočasové aktivity svých dětí. Ačkoliv existují místa, kde to funguje, chybí systematická podpora – ať už organizátorů volnočasových aktivit dětí, nebo nízkopříjmových rodin. Situaci by pomohlo, kdyby stát alespoň částečně poplatky za kroužky hradil. Mohl by také rodinám pomáhat sehnat vybavení, které budou ke kroužkům potřebovat.

Zapojení samospráv

Příkladem dobré praxe může být město Olomouc, které založilo „Fond pomoci olomouckým dětem“. Ten rodinám přispívá například na volnočasové aktivity, školní akce či lyžařské výcviky. Zároveň ho finančně podporují firmy ze soukromého sektoru.