Jak si užít důchod? Pomůže nejen klub seniorů

26. 08. 2022

Senioři

Samota, smutek, nuda. Nebo taky nový začátek, radost, zážitky. Důchodový věk vám může přinést obojí. Záleží hlavně na tom, co od něj chcete a jakou cestu si zvolíte. Aby to byla spíš ta druhá, sepsali jsme vám několik rad, díky kterým bude vaše stáří stát za to. Nemusíte se držet všech, ale rozhodně tím nic nezkazíte.

Nebojte se žít, i když už tu s vámi ten druhý není

Odchod partnera bývá jednou z nejtěžších životních zkoušek. Možná jste o toho druhého pečovali a teď nevíte, jak bez něj zaplnit den. Možná vám chybí tolik, že na nic nemáte chuť ani náladu. Možná se při představě, že byste si měli jakkoliv užívat, cítíte provinile. Ať už cítíte smutek v jakékoli podobě, nepotlačujte ho. Je přirozené, že vám ten druhý chybí. Svůj nový život byste však neměli omezit jen na smutek. 

I když to bude ze začátku těžké, naučte se dělat si radost. Objevujte způsoby, jak si zlepšit den. Choďte na procházky, čtěte si nebo hledejte jinou zálibu, která vás bude naplňovat. Hlavní je, abyste nepřestávali žít. Pokud při tom cítíte výčitky, zamyslete se nad nimi z opačného úhlu pohledu. Sami byste určitě nechtěli, aby po vaší smrti manžel nebo manželka na vše rezignoval/a. Právě odvaha hledat nové cesty ke štěstí je pro spokojený důchod to nejdůležitější. Zkuste to.

Využijte pomoc terapeutů

K lepší psychice vám pomůže, když si o svém smutku s někým popovídáte. Pokud nemáte s kým, zavolejte na linku důvěry Senior telefon společnosti Život 90, kde vás čekají terapeuti, psychologové a sociální pracovníci. Linka funguje nepřetržitě a je zcela zdarma.

Pokud byste se před druhou stranou styděli, nemusíte se bát – hovory jsou anonymní a nikdo vás nebude tlačit do ničeho, o čem byste si povídat nechtěli. Nebojte se říct si o pomoc, uleví se vám.

Požádejte si o vdovský nebo vdovecký důchod

Vdovský nebo vdovecký důchod vám po úmrtí partnera či partnerky pomůže alespoň částečně dorovnat chybějící příjem v domácnosti. Žádost o něj podáte na Okresní správě sociálního zabezpečení ve vašem městě. Na úřad musíte přijít osobně, případně poslat někoho s vaší plnou mocí.

Na vdovský či vdovecký důchod máte nárok, pokud:

  • váš manžel či manželka pobíral/a starobní nebo invalidní důchod.
  • důchod nepobíral/a, ale ke dni úmrtí splnil/a potřebnou dobu pojištění pro to, aby ho pobírat mohl/a.
  • jste byli k datu úmrtí manželé.

Abyste na úřadě nemuseli dlouho čekat ve frontách, doporučujeme si objednat konkrétní termín návštěvy přes speciální systém ČSSZ.

Najděte si přátele. Třeba v klubu seniorů

Rádi byste si občas s někým zašli na kávu, ale nemáte s kým? Vyhledejte ve svém městě klub seniorů, kde se lidé jako vy pravidelně scházejí. Není na tom nic zvláštního, právě naopak. Kluby pro seniory běžně pořádají besedy i přednášky.

V Praze se taky můžete zúčastnit spousty akcí pro seniory. Stačí si vybrat, co vás zajímá, a navštívit místo, kde se akce koná. Nabídka je pestrá – od výtvarných dílen přes PC klub až po divadelní představení. Některé jsou navíc úplně zdarma. Čím víc toho vyzkoušíte, tím víc lidí potkáte. A tím víc přátel si uděláte.

Cvičící senioři

Zajeďte si na výlet a objevujte nová místa

Venku se samota snáší daleko lépe než doma. Dopřejte si tedy aspoň občas nějaký výlet – i kdyby jen krátký. Naplánujte si ho třeba na sobotní odpoledne, na nedělní ráno nebo kdykoliv přes týden, kdy jsou všichni ostatní v práci a turistická místa tak nebudou tolik vytížená. Pokud potřebujete pomoct s organizací a chcete trávit čas ve společnosti dalších lidí, zkuste třeba výlety s organizací Právě teď.

Můžete si naplánovat návštěvy okolních měst a obcí, jen tak se projít parkem nebo po náměstí či prozkoumat dostupné hrady a zámky, kterých je v Česku habaděj. České dráhy nabízí všem starším 65 let 50% slevu na jízdenky. Nemusíte se proto bát, že by vás cestování stálo spoustu peněz.

Jak si koupit jízdenku s 50% slevou? Stačí prokázat svůj věk pomocí občanského průkazu. Lístek si kupte na přepážce na nádraží nebo přímo ve vlaku u průvodčího. Druhou možnost ale využijte, pouze pokud na vašem nádraží nebyla otevřená pokladna.

Další články