Výlet s dětmi: Jak si ho užít a zároveň neutratit moc peněz?

31. 08. 2022

Matka s dcerou

Volná sobota, ale peníze navíc, které byste na rodinný výlet využili, nejsou. Máte to podobně? Nejste sami. Výdaje za dopravu, jídlo v restauraci nebo dětské atrakce jsou bohužel vyšší než dřív a ne každý si je může dovolit. Existuje ale pár způsobů, díky kterým si s dětmi užijete den venku, aniž by vám to finančně ublížilo. Jakých? Poradíme vám.

Vezměte si jídlo z domova

Dobré jídlo k hezkým zážitkům sice patří, pokud ale hledáte způsob, jak na rodinném výletě ušetřit, vyplatí se vám připravit si svačinu či oběd ještě doma. Oběd pro čtyřčlennou rodinu vás dnes v restauraci vyjde zhruba na 700–900 Kč. Když však dětem zabalíte do krabičky svačinu, ušetříte víc, než byste čekali. 

Řízky v alobalu nebo chleba s paštikou však nechte tentokrát doma. I na cestách se dá jíst zdravě – třeba tak, že si doma připravíte tortillu s kuřecím masem a zeleninou nebo jinou dobrotu. Pokud vás nenapadá, co nachystat, na webu Apetit Online vás čeká 20 jídel na výlet, které zvládnete nachystat za pár minut.

Vyměňte auto za vlak

S vysokými cenami pohonných hmot je daleko výhodnější jezdit s rodinou vlakem. Například České dráhy mají pro děti od 6 do 18 let slevu 50 % na jízdenky. Za jízdenku pro dítě do 6 let dokonce nemusíte platit vůbec nic. Stejná sleva platí i u vlaků RegioJet, kde si navíc můžete zarezervovat speciální dětské kupé s hračkami a televizí s pohádkami.

TIP: V aplikaci Vlakem na výlet od Českých drah získáte tipy na místa, kam se vyplatí vyrazit za hezkého i škaredého počasí. Čekají vás zámky, hrady, ale i rozhledny nebo zajímavé cyklotrasy.

Vyrazte na místa, kde je vstupné zdarma

V Česku je spousta míst i akcí, na kterých nemusíte platit žádné vstupné. A dokonce si můžete vybrat, jestli byste si raději zašli do kina, do divadla, na koncert nebo někam za sportem. Na webu kdykde.cz najdete širokou nabídku akcí zdarma po celé České republice, mezi které patří i netradiční zážitky jako třeba:

  • letní kino na střeše obchodního domu
  • kulinářské odpoledne s ochutnávkami jídla
  • jarmark knih
  • venkovní loutkové divadlo
  • hudební koncerty v parku a spousta dalšího

Nemusí jít ale jen o akce. Některé výlety do přírody vydají za tisíc návštěv kina. Vyzkoušejte třeba české naučné stezky. Jsou rozmístěné po celé republice a zabaví vás na celý den. Uvidíte díky nim památné stromy, skály či dokonce celá skalní města. Můžete je pojmout jako vzdělávací výlety, na kterých se vaše děti naučí víc o české přírodě.

Pokud žijete v Praze, vyzkoušejte kromě klasických míst k výletu, jako je například Divoká Šárka, i něco nového – například botanickou zahradu. Ta od Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy má venkovní expozici, která je úplně zdarma. 

Vyhledejte si zážitky na slevových portálech

Kdybyste se přeci jen rozhodli, že si za nějaký ten program pro děti připlatíte, ještě než odejdete z domu, vydejte se na internet. Najdete na něm stránky, které na zážitky nabízejí takové slevy, že se vám vyplatí koupit si vstupenku nebo poukaz přímo u nich.

Koukněte se třeba na:

Na těchto portálech si koupíte nejen zvýhodněné pobyty po Česku a zahraničí, ale i drobnější zážitky, jako je zvýhodněný poukaz do sushi restaurace nebo levnější vstup do Mořského světa či Muzea optických iluzí.

Na portálu Slevomat se slevy pohybují kolem 50 i 150 Kč za jeden lístek. Což vám v případě čtyřčlenné rodiny pomůže ušetřit klidně i 600 Kč. Vstupenky se pak dají využít  v konkrétní den, nebo během konkrétního období. Některé platí až dokonce roku. Stačí si je vytisknout nebo na místo přinést v elektronické podobě.

Víte, za co kromě bydlení Češi utrácejí nejvíc? Podle průzkumů za jídlo. Přečtěte si náš článek, jak ušetřit na jídle, aniž byste museli slevovat z jeho kvality. Pomůže vám to mít rodinný rozpočet víc pod kontrolou.

Vybírejte výlety podle recenzí ostatních rodičů

Nevíte, kde sbírat tipy na výlety? Máme dobrou zprávu: existuje webová stránka, kde rodiče sdílejí svá doporučení. Na stránce Ověřeno rodiči si můžete vyfiltrovat lokalitu, kterou byste rádi navštívili, a vybrat si z kategorií zážitků: kavárny a cukrárny, restaurace, dovolená, zábava uvnitř nebo zábava venku.

Rodiče zde radí, na co se připravit, kolik co stojí a kde je potkala milá překvapení (např. v podobě dětských koutků nebo přebalovacích pultů). Na stránce si můžete sami založit účet a mezi recenzující rodiče se přidat. Čím víc skvělých míst se mezi ostatní dostane, tím lépe.

Myslete na to, že aktivity s dětmi nejsou jen o penězích

Krmení zvířat, piknik v parku, dobrodružná výprava do lesa. Víte, co mají tyhle věci společné? Nepotřebujete k nim skoro žádné peníze. Příležitosti k zážitkům zadarmo jsou všude.

Mnohdy se jen stačí rozhlédnout, co kolem sebe máte. Třeba starý foťák, s jehož pomocí můžou děti na výletě fotit okolní přírodu. Nebo spolužák vašich dětí, který by na výlet chtěl jet taky a se kterým se zabaví víc než na té nejlepší akci. A co takhle přibalit do batohu deku a zahrát si venku karty? Možností je spousta a zážitky, které jsou zadarmo, můžou být daleko příjemnější a zajímavější.

Další články