14+7 užitečných tipů, jak ušetřit v domácnosti

Obsah článku

Připravili jsme pro vás 21 praktických tipů, které vám pomohou ušetřit korunu ke koruně. Ať už máte rodinu, nebo bydlíte ve spolubydlení, určitě si z nich vyberete ty, které snadno zapracujete do svého života.

Ten nejdůležitější tip, jak ušetřit v domácnosti: Zapisujte si příjmy a výdaje

Možná si říkáte: Zapisovat si výdaje? To je zbytečné. Ale věřte, že jde o klíčový krok k tomu, abyste zvládli ušetřit nějakou tu korunu navíc. Díky pravidelnému zapisování příjmů a výdajů získáte přehled o toku peněz v domácnosti = zjistíte, kam vaše peníze doopravdy mizí a odhalíte skryté rezervy. A kdo ví, třeba vás vedení rodinného účetnictví začne bavit.

Nejprve si ale zvolte metodu, jak si budete rozpočet zapisovat:

  • Můžete si každý výdaj a příjem zapisovat klasicky do papírového bločku.
  • Pokud máte chytrý telefon, můžete zkusit mobilní aplikaci – třeba českou aplikaci Spendee.
  • Na počítači zase využijete tradiční excelovou tabulku.

A jak dál?

Buďte důslední: Zapisujte si opravdu každý výdaj, ať už jde o nákup potravin, jízdenku na autobus nebo kávu s kamarádkou. Právě drobné částky se vám v konečném důsledku nasčítají na velké položky.

Kategorizujte své výdaje: Rozdělte si výdaje do kategorií, jako jsou například bydlení, jídlo, doprava, zábava atd. Díky tomu snadno uvidíte, za co utrácíte nejvíce peněz.

Pravidelně vyhodnocujte: Na konci každého týdne nebo měsíce si projděte své výdaje a zanalyzujte je. V jakých kategoriích jste utratili více, než jste plánovali? Kde byste mohli příště ušetřit? Vidíte někde prostor pro šetření?

Jak ušetřit v domácnosti: Dávejte si pozor na to, co jíte

V článku 7 užitečných tipů, jak ušetřit na jídle, jsme už rozebírali plánování jídelníčku a také triky, jak využít slevové akce tak, aby pro vás byly výhodné a hlavně užitečné. A pokud vám výše zmíněné tipy nestačí, vybrali jsme ještě další tipy, které vám pomohou ušetřit korunky navíc:

Nebojte se privátních značek potravin v supermarketech: Toto zboží pro daný supermarket vyrábí známý výrobce, ale s tím rozdílem, že daný jogurt nebo sýr nemá známé logo. Ale po přečtení etikety zjistíte, že je složení prakticky stejné. Až půjdete příště nakoupit, bez obav sáhněte po privátní variantě.

Pijte vodu z kohoutku: Zkuste omezit pití perlivých minerálek. V dnešní době se nemusíte bát pít vodu z kohoutku – voda je v České republice opravdu kvalitní a balená voda vás vyjde mnohem dráž. A ocení to i naše životní prostředí.

Zkuste omezit sladkosti a slazené nápoje. Cukrovinky a sladké nápoje má rád asi úplně každý.Myslete ale na to, že z výživového hlediska vám sladké tyčinky nebo energetické nápoje nic nedají – ba naopak, obsahují spoustu cukru, který ale vaše tělo nepotřebuje a ve větší míře může být spíš škodlivý.

Nehledě na to, že značkové cukrovinky i limonády nepatří zrovna mezi levné potraviny. Pokud vás honí mlsná, raději připravte celé rodině třeba tvarohový koláč s domácím ovocem. Díky tvarohu bude moučník sytý, ale zároveň potěší i vaše mlsné jazýčky.

Pozor na nákladné zlozvyky: Nejen sladkosti a slazené nápoje, ale také alkohol patří mezi potraviny, které úplně ke svému životu nepotřebujete. Schválně si díky pravidelnému zapisování rozpočtu vypočítejte, kolik měsíčně utratíte za alkohol. A poté si dejte takovou malou zkoušku, zda vydržíte jeden měsíc bez alkoholu. Možná v konečném důsledku zjistíte, že se bez alkoholu vlastně obejdete.

Kouříte? Pak zkuste skoncovat i s tímto zlozvykem, který není úplně levný – jedna krabička cigaret sice stojí „jen“ 100 Kč, ale když v měsíci vykouříte třeba 5 krabiček, rázem už za měsíc utratíte za cigarety 500 Kč.

8 super rychlých triků, díky kterým ušetříte v domácnosti ještě o kousek víc:

Zhasínejte světla: Opravdu vždy zhasněte světlo, když odcházíte z místnosti.

Využívejte co nejvíce denní světlo: Během dne nezapomeňte rozhrnout závěsy a žaluzie a nechte do bytu proudit denní světlo.

Sprchujte se kratší dobu: Dlouhé horké koupele spotřebují velké množství energie. Sprchováním ušetříte nejenom ohřev teplé vody, ale také samotnou spotřebu vody.

Perte v chladnější vodě a připravte si domácí prášek na praní: Většinu prádla můžete bez obav prát na 30 °C. A domácí prášek si vyrobíte z Jelena a krystalické sody na praní.

Čističe na úklid domácnosti si vyrobte doma: Obyčejný ocet a jedlou sodu využívaly už naše babičky. Obě suroviny stojí pár korun a poradí si nejenom s mastnotou, ale také třeba s vodním kamenem.

Nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu: Vypínejte televizi, počítač a další spotřebiče ze zásuvky, když je nepoužíváte.

Drahé pomůcky na jedno použití si půjčte: Potřebujete na týden nákladnou aku vrtačku? Nemusíte si ji hned kupovat, zkuste se zeptat souseda a nebo využijte sdílenou službu SharyGo. Najdete na ní tisíce věcí k půjčení za zlomek prodejní ceny.

Ušetřete vodu díky šikovnému perlátoru: Tento šikovný přístroj stojí v IKEA pár korun a pomůže snížit spotřebu vody z kohoutku až o 95 %. Jak funguje? Když si pustíte vodu z kohoutku, perlátor ji provzdušní = z kohoutku vyteče méně vody, aniž by to negativně ovlivnilo váš komfort z opláchnutí.