Nový život, ale taky úplně nový svět. Jak se po odchodu z dětského domova zorientovat? Probereme, jaké máte možnosti, pokud nevíte, jak a kde hledat bydlení.
Obsah článku
1. možnost: Startovací byty nebo byty na půl cesty
Startovací byty slouží jako pomyslná spojka mezi životem v dětském domově a životem ve světě dospělých. Ve startovacím bytě si vyzkoušíte běžný chod domácnosti – ve většině případů platíte snížené nájemné a pravidelně se co měsíc potkáváte s koordinátorem celého projektu. Ten zároveň může působit jako takový průvodce běžným životem – poradí vám v oblasti financí, ale třeba také s hledáním práce a s vyřízením dokumentů na úřadech.
Průvodce vám poskytne důležitou podporu a cenné zkušenosti z běžného života, abyste se na cestě za osamostatněním neztratili.
Ve startovacím bytě obvykle nejste sami. Sdílíte jej s několika dalšími vrstevníky a učíte se od sebe navzájem, jak se postavit na vlastní nohy. Dělíte se ale také o běžný chod domácnosti – třeba o úklid společných prostor. Startovací byt je rozhodně ta nejlepší varianta, jak vkročit úspěšně do nové etapy vašeho života.
Kde startovací bydlení najdete:
- Organizace Dejme dětem šanci nabízí startovací bydlení v Praze.
- Projekt Bydlení v Sámovce také nabízí startovací bydlení v Praze ve Vršovicích.
- Organizace DOM nabízí několik startovacích bytů v Praze.
- Projekt Symbios zase nabízí startovací byty v Brně.
- Projekt S námi domů společnosti Heimstaden nabízí startovací byty v Havířově a Ostravě.
Nebojte se ale rozhodně zeptat ve svém dětském domově, zda nedisponuje vlastním startovacím bydlením. Můžete si tak ještě během života v dětském domově vyzkoušet samostatné bydlení nanečisto. Pokud už z dětského domova odcházíte, oslovte organizace vypsané výše.
2. možnost: Sociální byt
Sociální byty jsou speciální byty dostupné lidem v nouzi. Požádat o sociální byt můžete na bytovém oddělení na obecním nebo městském úřadě v místě, kde si přejete bydlet. Podobně jako je tomu u startovacích bytů, i v sociálních bytech je nájem nižší než v běžných podnájmech.
Důležitou podmínkou však je, že o byt můžou žádat jen ti, kdo mají dlouhodobý příjem. Zkuste proto začít pracovat ještě před odchodem z dětského domova, s případnou žádostí o sociální byt vám to pomůže.
TIP: S náklady na bydlení v podnájmu vám může pomoct příspěvek na bydlení. Přečtěte si, o co jde a jak o něj požádat.
2. možnost: Městský byt
Městský byt je byt, který vlastní město nebo obec. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že cena za nájem je obvykle nižší, než jaká se objevuje na běžném realitním trhu. Nevýhodou však je, že žadatelů o byty je mnoho a bytů často málo.
Přesto to můžete zkusit – abyste podali žádost, navštivte úřad dané městské části, kde máte trvalé bydliště.
Během hodnocení žádosti se obvykle zohledňuje několik kritérií:
- lokalita trvalého bydliště,
- délka čekání na přidělení bytu,
- celkový počet osob v domácnosti, které by s vámi bydlely,
- zdroj a výše vašich příjmů.
Významnou roli hraje taky vaše životní situace. Například osoby se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním, které nutně potřebují bydlení, mají při přidělování bytu obvykle přednost. Některé oblasti v Česku můžou taky preferovat lidi s určitým povoláním (například lékaři). Celkově je přidělení bytu závislé na kombinaci různých kritérií a výsledek není vždy úplně jistý. I tak se o tuto možnost rozhodně pokuste.
4. možnost: Byt v podnájmu
Bydlet v bytě v podnájmu znamená, že bydlíte v bytě, který patří někomu jinému. Majiteli pak měsíčně platíte nájem a poplatky za energie.
Pravděpodobně se jedná o nejdražší variantu bydlení, která vás po odchodu z dětského domova čeká, proto se vyplatí nehledat byt sám/sama, ale nejdřív spíše jen pokoj v bytě, který budete sdílet se spolubydlícím. Jakmile vás totiž bude v bytě bydlet víc, vyjde vás i spolubydlící bydlení mnohem levněji.
V dnešní době, kdy je po bytech vysoká poptávka, se byty nejlépe hledají na internetu. Na nabídky se dá reagovat rychle, stačí si s dotyčnou osobou domluvit prohlídku, která je zdarma, a poté se rozhodnout.
Inzeráty najdete například na webových stránkách bezrealitky.cz nebo třeba sreality.cz. Byty ke spolubydlení či volné pokoje v již obsazených bytech se nabízejí spíše na sociálních sítích. Vyzkoušet můžete skupiny jako Spolubydlení Praha, Bydlení v Brně apod. Vyhledat můžete skupinu i pro vaše město.
V inzerátech najdete také zkratky typu 2+kk nebo 2+1. První číslo vždy znamená, kolik je v bytě místností. Zkratka „kk“ pak označuje kuchyňský kout, v bytě 2+kk tedy najdete 2 místnosti s kuchyňským koutem v jedné z těchto místností. Pokud je za počtem místností číslo 1 (2+1) znamená to, že kuchyň v bytě stojí samostatně.
5. možnost: Ubytovna
V ubytovně dostanete vlastní pokoj, ale kuchyň (někdy i koupelna) se sdílí s ostatními.
Kvality ubytoven se liší místo od místa, většinou jde ale o levné ubytování, které vám může pomoct spíše na přechodnou dobu. Můžete ji využít třeba jako dočasné řešení, než si najdete bydlení, které vám bude vyhovovat.
Cena bydlení v ubytovně je opět nižší než běžný podnájem. Často se ale liší podle toho, v jaké lokalitě se ubytovna nachází.
TIP: Hledáte práci, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám, jak napsat životopis i jak se připravit na pohovor.